Jaskra a zaćma – niebezpieczne choroby wzroku

kobieta i mężczyzna

Wśród chorób oczu o których najczęściej się słyszy z całą pewnością znajdują się zaćma i jaskra. Obydwie bardzo pogarszają komfort życia i nieleczone mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Aby się ich pozbyć w większości przypadków potrzebna jest operacja. Właściwie w przypadku zaćmy jest ona konieczna. Jaskrę, choćby w początkowym jej stadium można próbować kontrolować za pomocą specjalnych leków. Przejdźmy jednak do różnic, a więc tego co odróżnia kataraktę i jaskrę.

Jak objawia się zaćma, a jak jaskra?

W przypadku jaskry, którą powodują zanikające nerwy wzrokowe możemy z początku nie zdawać sobie sprawy z tego, że chorujemy. Jaskra bowiem rozwijać się może bezobjawowo. To powoduje, że przekonani o swoim dobrym wzroku nie zgłosimy się do specjalisty w porę. Kiedy już choroba się rozwinie, daje o sobie znać w postaci dość charakterystycznych objawów.

Chory zaczyna cierpieć na światłowstręt, jego oczy zaczynają łzawić, a patrząc w światło przed oczami pojawiają mu się tak zwane mroczki. Niekiedy dochodzą do tego silne bóle głowy, oczu, a nawet bóle głowy połączone z wymiotami.

Zaćma, to z kolei choroba wywołana mętniejącą soczewką oka. Choć w większości przypadków dotyka osoby starcze, może być również rozpoznana u ludzi młodych. Istnieją nawet przypadki zaćmy wrodzonej, czyli takiej, która rozpoznawana jest u malutkich, nowonarodzonych dzieci.

Katarakta najczęściej jednak rozwija się latami, a o jej obecności dowiadujemy się, gdy zmartwieni pogarszającym się wzrokiem, idziemy w końcu do lekarza. Przy zaćmie towarzyszy nam bowiem niewyraźny obraz, a kolor naszej źrenicy z czarnego zmienia się w białoszary – ten objaw jest dość charakterystyczny.

Przyczyny zaćmy i przyczyny jaskry

Przyczyny jaskry upatruje się w zbyt wysokim ciśnieniu wewnątrzczaszkowym, które powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Zaćma z kolei, to zmętnienie soczewki oka, które w zależności od tego czy mówimy o jej starczej lub wrodzonej formie ma inną przyczynę. W przypadku zaćmy wrodzonej chodzi nie tylko o stosowane w trakcie ciąży niebezpieczne leki czy zarażenie się konkretnymi wirusami. Tu również dużą rolę odgrywają inne choroby współtowarzyszące.

Przykładowo dziecko z zespołem Downa jest dużo bardziej narażone na wystąpienie u niego zaćmy, niż zdrowy noworodek.  U ludzi dorosłych zaćma może być z kolei konsekwencją nieodpowiednich warunków pracy lub przebytych urazów oka.

kobieta

Jaskra i zaćma – leczenie

By wyleczyć zaćmę konieczna jest operacja. W jej trakcie lekarz usuwa chorą soczewkę i zastępuje ją nową, sztuczną. Tutaj nie ma możliwości farmakologicznych. Inaczej jest w przypadku jaskry. Jej leczenie można bowiem rozpocząć od leków przeciwjaskrowych – kropli do oczu. Choć są one dostępne wyłącznie na receptę, wiele z nich podlega refundacji. Kiedy jednak taki sposób zawodzi, pozostaje nam tylko operacja lub zabieg laserowy. Tak czy inaczej, żaden z wymienionych sposób nie jest niestety na całkowite wyeliminowanie choroby. Na szczęście przy odpowiedniej dbałości o stan oczu, jaskra staje się chorobą nad którą można panować.

Wybór kliniki – leczenie za granicą

Zabieg eliminujący zaćmę lub jaskrę wielu z pacjentów przeraża. Nic dziwnego. Szpitalne sale operacyjne, a także interwencja lekarzy dotycząca tak newralgicznych miejsc, jak narząd wzroku może stresować. By ten stres ograniczyć do minimum przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanówmy się, gdzie chcemy zostać zoperowani. Wiele zależy bowiem od miejsca, sprzętu, a także kadry lekarskiej.

W Polsce możemy starać się oczywiście o refundację zabiegów, warto jednak wiedzieć, że zgodnie z dyrektywą transgraniczną tą samą operację refundowaną przez NFZ możemy wykonać za granicą. Oczywiście polskie szpitale stają na wysokości zadania, jednak zagraniczne prywatne placówki, jak OneDa Clinic w Czechach, nie tylko uwzględniają refundację, ale również zapewniają nowoczesny sprzęt na miarę światowych placówek.

Co więcej, OneDayClinic proponuje swym klientom krótszy czas oczekiwania na operację.
A z całą pewnością każdy, kto czekał w Polsce na wykonanie jakiegokolwiek zabiegu, wie jak długie potrafią być w niej kolejki…

December 10th, 2018 by