Badanie EEG – sposób na ustalenie problemów ze snem

Bezsenność to kłopot, który dotyka coraz więcej osób. Problemy ze snem negatywnie wpływają na pracę, życie rodzinne i zdrowie psychicznie. Można jednak szybko zdiagnozować podłoże bezsenności i ją wyleczyć. W specjalistycznej poradni lekarz wykryje przyczynę, zleci szereg badań diagnostycznych i skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Powodów bezsenności jest wiele. Problem z zasypianiem może mieć podłoże emocjonalno-psychiczne, ale również wiązać się z innymi dolegliwościami zdrowotnymi, jak w przypadku chorób nadciśnienia tętniczego, nadczynności i niedoczynności tarczycy.

Przyczyna może leżeć również w zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego, chorobach układu oddechowego lub krążenia czy problemach z metabolizmem. Wpływ na problem ze snem mają także leki – te przyjmowane w ramach leczenia astmy oskrzelowej i obniżające poziom cholesterolu, sterydy i tabletki moczopędne. Istotny jest również poziom hormonu stresu oraz lęki.

Jak rozpoznać chorobę?

Wstępne rozpoznanie wynika z obserwacji charakterystycznych objawów. Problemy z zasypianiem utrzymujące się dłużej niż kilka dni, brak apetytu, apatia, problemy z koncentracją to tylko nieliczne z nich. To one zmuszają nas do szukania pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, a następnie wykonania szeregu testów diagnostycznych.

Często pierwsze podejście do leczenia bezsenności za pomocą leków nasennych nie przynosi pożądanych efektów, wywołując uczucie frustracji i zniechęcenia. Dlatego znaczna część lekarzy zleca badanie EEG w celu wykrycia nieprawidłowości zachodzących w korze mózgu.

Co to jest badanie EEG?

EEG uznawane jest za podstawowe badanie sprawdzające bioelektryczną aktywność mózgu. Do jego wykonania wykorzystuje się impulsy elektryczne powstające pomiędzy neuronami kory mózgowej. Celem takiego badania jest ustalenie prawidłowości komunikacji między komórkami nerwowymi oraz ocena czynności grup neuronów. Dzięki szerokiemu spektrum monitorowania pracy mózgu, badanie wykonuje się nie tylko przy objawach bezsenności, ale również epilepsji, zaburzeń wzroku, spadku koncentracji, a także opóźnień w rozwoju mowy dziecka.

Lekarze zlecają wykonanie badania EEG, jeśli podejrzewają, że to problemy z centralnym układem nerwowym mogą mieć wpływ na problemy z zasypianiem. Monitorowanie pobudzenia neuronów kory mózgowej, a następnie porównanie wyników z istniejącymi normami, pozwalana na wykrycie zmian w działaniu mózgu i szybkie ustalenie przyczyn bezsenności. Uszkodzenia układu nerwowego mogą mieć ogromny wpływ na zasypianie.

Badanie EEG

Na czym polega badanie EEG?

W zależności od diagnozowanych zaburzeń, badanie EEG może być wykonane zarówno podczas snu pacjenta, jak i w czasie czuwania. Samo badanie nie powoduje bólu, jest całkowicie nieinwazyjne i nie ma szkodliwego wpływu na samopoczucie osoby. Polega na rozstawieniu na powierzchni skóry głowy elektrod, które przy pracy specjalistycznego sprzęt, będą kontrolowały zmiany potencjału elektrycznego w aktywności neuronów. Impulsy są bardzo delikatne, zatem można je wykonać jedynie za pomocą czułej aparatury.

Badanie EEG – skuteczne sposób na diagnozowanie bezsenności?

Badanie EEG wykonywane przez Jerzego Kochańskiego pozwala również na skuteczną ocenę jakości snu pacjenta oraz określenie, czy odpoczynek jest efektywny i ma odpowiedni wpływ na regenerację.

Badanie wykonywane podczas snu pacjenta, uzupełnione dodatkowymi obserwacjami, pozwala na skuteczne leczenie bezsenności. Natomiast badanie można przeprowadzić również za dnia, kiedy pacjent nie będzie spał. Testy mające sprawdzić spostrzegawczość i umiejętności zapamiętywania, połączone z drzemkami pozwolą na odkrycie w jaki sposób mózg badanego regeneruje się po aktywności umysłowej.

Wyniki badania EEG pozwalają na zaplanowanie leczenia, opartego na dokładnym obrazie problemów ze snem, bez konieczności dalszych badań oraz testowania różnego rodzaju tabletek nasennych.

 

 

 

December 11th, 2018 by