Kontakt z lekarzem

Leczenie jest ważne, ale równie istotny jest kontakt ze swoim lekarzem. Tymczasem wiele osób obecnie skarży się na niewłaściwe traktowanie w przychodniach. Oczywiście lekarze to specyficzne osoby, które zazwyczaj nie mają rozwiniętej empatii. Nasze przypadki są dla nich nudne, standardowe, więc i w taki sposób się zachowują. Lekarz nie przejmuje się swoim pacjentem. Czasami jednak warto na taki stan zareagować, zwłaszcza jeśli bezrefleksyjnie wypisano nam kolejny antybiotyk bez wykonania diagnozy.

Na szczęście można zmienić lekarza, czy nawet przychodnię, jeśli chodzi o podstawową opiekę zdrowotną. W ten sposób każdy może poszukać takiego specjalisty, jaki dokładnie wykona wywiad z pacjentem, zleci badania, a dopiero wtedy ewentualnie przepisze leki. Niestety często tak nie jest, a antybiotyki czy inne tabletki wypisywane są od razu, nawet bez zbadania pacjenta. Nie można jednak się na takie traktowanie godzić, ponieważ każdy lek ma swoje skutki uboczne. Nie warto więc ryzykować brania kolejnych tabletek, zwłaszcza, że nawet nie wiemy co nam dolega i czy lek rzeczywiście pomoże. Są jednak i tacy lekarze, którzy rozmawiają z pacjentami. W końcu znają oni najlepiej swoje ciało, więc wiedzą, gdy coś odbiega od normy. Dobry lekarz nie powinien bagatelizować takich objawów jak chociażby wieczne zmęczenie czy bóle głowy. Na każdą dolegliwość, jaka się pojawia, należy reagować, ponieważ może to być sygnał poważniejszej choroby.

Odwiedzając gabinet lekarski, czasami można się poczuć jak symulant. Lekarz patrzy podejrzliwie albo w ogóle nie spojrzy na pacjenta. Jeśli taki mamy mieć kontakt ze specjalistą, to lepiej iść do innej osoby, jaka poważnie podchodzi do swojego zawodu. Należy pamiętać, że na szczęście pacjent również posiada swoje prawa, w tym do zmiany lekarza na takiego, któremu będzie zależało na odkryciu przyczyny dolegliwości, a nie wypisaniu kolejnej recepty. Warto poszukać lekarza, który spełni nasze oczekiwania pod każdym względem i zapewni nam odpowiednią opiekę medyczną, a także komfort psychiczny w czasie wizyt.

March 17th, 2015 by