Laparoskopowe operacje mięśniaków i endometriozy

Operacje endometriozy

Każda kobieta chce być zdrowa, jednak powinna być przede wszystkim świadoma zagrożeń na jakie naraża się ignorując podejrzane objawy lub bojąc się chodzić do lekarza.

Wczesne wykrycie guzków, a także innych zmian chorobowych może pozwolić na zastosowanie nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych metod leczenia, dlatego warto pokonać strach i spojrzeć prawdzie w oczy.

 

Co to jest endometrioza?

                Nazwa endometrioza wielu kobietom nic nie mówi, dlatego warto już na samym początku wyjaśnić, że jest to rozrost błony śluzowej poza jamą macicy, między innymi w jamie otrzewnej, jajowodach i jajnikach. Niezwykle istotne jest tutaj to, że ten problem dotyczy w dużej mierze miesiączkujących kobiet, dlatego nie powinno się tego bagatelizować.

Endometrioza występuje pod postacią powierzchownych wszczepów na jamie otrzewnej i jajnikach, torbieli czekoladowych lub smołowych, a także złożonych guzków, które są mieszanką tkanki:

  • endometrialnej,
  • tłuszczowej
  • i włóknisto-mięśniowej.

Możliwe jest także, że ognisko endometrium znajduje się w bliźnie po cesarskim cięciu lub w obrębie mięśnia macicy. Przyczyny jej występowania nie są do końca znane, dlatego warto się skupić na rozpoznaniu jej objawów, aby móc zareagować we wczesnym stadium choroby. Zaalarmować powinien nas ból podczas stosunku, oddawania moczu, bolesne oddawanie stolca, a także ból pleców w okolicy lędźwiowej.

Takie dolegliwości nie powinny występować u nas w ogóle, a już szczególnie nie przez długi okres czasu, dlatego warto zgłosić się jak najszybciej do lekarza po tym jak zauważymy takie objawy.

Leczenie zależy od stadium choroby, ale także tego czy pacjentka chce mieć w przyszłości dzieci. Przy początkach endometriozy lekarz prawdopodobnie zacznie leczenie od podania leków hormonalnych i przeciwzapalnych, przy czym antykoncepcję należy stosować wtedy nieprzerwanie od sześciu do dwunastu miesięcy.

Wywołuje to efekt pseudociąży i może doprowadzić do osłabienia się lub dezaktywowania choroby. Taka terapia może jednak nie przynieść rezultatów, dlatego też w następnej kolejności należy przeprowadzić zabieg laparoskopowy w celu usunięcia zmian chorobowych. Kolejnymi krokami – jeśli wszystkie poprzednie zawiodą lub nie można ich wykonać – jest wycięcie dużych torbieli poprzez zwykłą operację.

Wykrywanie mięśniaków układzie rozrodczym

                Obecność mięśniaków w układzie rozrodczym zawsze ma swoje skutki dla naszego organizmu, niektóre z nich można zaobserwować, dlatego warto być uważnym i wyczulonym na miesiączki trwające nawet do dziesięciu dni, obfite krwawienia, bóle i uczucia pełności w podbrzuszu, częste oddawanie moczu, bóle w dolnej części pleców, plamienia między miesiączkami, a także dyskomfort i bóle podczas współżycia.

Wykrycie mięśniaków należy do zadania lekarza, który może zaobserwować niepokojące zmiany nawet podczas zwykłego badania USG narządu rozrodczego, aczkolwiek potwierdzenie diagnozy powinno być poparte badaniem USG przezpochwowym. Oprócz tego ginekolog może także wyczuć większe guzki podczas badań kontrolnych.

Przyjmuje się, że przy małych guzkach można się wstrzymać z leczeniem i przez jakiś czas kontrolować czy rosną, jednak przypadek każdego pacjenta jest inny, a o leczeniu decyduje lekarz, który po przebadaniu nas będzie wiedział najlepiej jakie działania trzeba podjąć w następnej kolejności.

Leczenie laparoskopowe

Operację laparoskopową poprzedza ocena wielkości, budowy i kształtu macicy, a także jajników, jajowodów i innych narządów wewnętrznych. Istotna jest tutaj lokalizacja mięśniaków oraz ich wielkość, która kwalifikuje pacjenta do leczenia laparoskopowego.

Taki zabieg mogą utrudnić patologie miednicy, do których należą wszelkiego rodzaju zrosty, a także endometrioza. Lekarze mają tutaj za zadanie usunąć mięśniaki, a także dokładnie zszyć wszystkie ubytki po nich w celu zapewnienia silnego i wytrzymałego zrostu.

Operacje mogą być trudne i łatwe w zależności od konkretnego przypadku, ale także doświadczenia chirurga. Dla pacjentki istotne powinno być jednak to, że daje jej to możliwość uniknięcia wycięcia macicy.

 

Gwarancja

W medycynie zawsze jest jakieś ryzyko, chociażby ułamek procenta, dlatego też trzeba wiedzieć, że zmiany chorobowe w obrębie macicy mogą wpłynąć na nasze zdrowie nawet po wykonaniu serii zabiegów.

Każdy organizm jest inny, dlatego też trzeba liczyć się z tym, że usunięcie guzków laparoskopowo lub histeroskopowo nie daje nam gwarancji, że nie pojawią się kolejne.

Zdarza się także, że pomimo wykonania zabiegów z powodzeniem oraz pozostawienia macicy, kobieta ma problemy z zajściem w ciąże lub z jej utrzymaniem, dlatego warto być pod stałą opieką specjalisty i kontrolować stan swojego zdrowia.

 

 


Źródło informacji naukowych i medycznych – klinika leczenia endometriozy KCM Clinic

December 11th, 2017 by