Polacy sięgają po alkohol zarówno przy radosnych, jak i smutniejszych okazjach. Obserwując, jak częstym zjawiskiem jest picie alkoholu, możemy nabrać wątpliwości, czy substancja ta rzeczywiście wywołuje tak wiele negatywnych skutków.
To, że napoje wysokoprocentowe szkodzą zdrowiu, jest jednak prawdą i możemy mnożyć dowody na poparcie tej tezy. Sprawdź, w jaki sposób możesz sobie zaszkodzić, nie reagując odpowiednio wcześnie na pojawiające się uzależnienie od alkoholu.
Popularność alkoholu bierze się przede wszystkim z tego, że pomaga on większości osób osiągnąć stan rozluźnienia na spotkaniach z przyjaciółmi. Zapominamy o późniejszych negatywnych konsekwencji takich jak kac czy nudności, by przez chwilę poczuć się dobrze. Może to być szczególnie zdradliwe dla osób z wysoką tolerancją na alkohol, które w tym samym czasie mogą wypić więcej niż inni.
Alkohol powoduje uwalnianie się endorfin i stymulację układu nagrody oraz obszarów mózgu odpowiedzialnych za powstawanie uczucia przyjemności. Wiele osób, które zaczęły używać alkoholu jako środka do osiągnięcia stanu euforii, beztroski i rozluźnienia, nie potrafi już wyobrazić sobie rzeczywistości bez rauszu, czyli lekkiego upojenia alkoholowego.
Lekarze często muszą walczyć z mitem, jakoby alkohol był w stanie dezynfekować wnętrze naszego organizmu i chronić nas od chorób. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Każdorazowe spożycie alkoholu skutkuje odwodnieniem i większą wrażliwością na infekcje.
Długotrwałe przyjmowanie napojów z procentami może z kolei doprowadzić do zahamowania procesów dojrzewania i kinetyki limfocytów, czyli krwinek odpowiedzialnych za produkcję przeciwciał. W ten sposób alkohol wyniszcza naturalne bariery ochronne naszego organizmu.
Nadużywanie alkoholu może poważnie zaburzyć funkcjonowanie układu trawiennego człowieka. Delikatne błony przewodu pokarmowego narażone są na przewlekły stan zapalny związany z ciągłym spożywaniem etanolu. Osoby zmagające się z nałogiem alkoholowym są również bardziej narażone na pojawienie się wrzodów żołądka, żylaków przełyku i uszkodzeń dwunastnicy. Pojawić mogą się ponadto:
Właściwy metabolizm alkoholu zachodzi natomiast w wątrobie, która jest przez to szczególnie narażona na jego niekorzystne działanie. W zatrutej etanolem wątrobie dochodzi do stłuszczenia a następnie nieodwracalnej marskości tkanek. Kolejnymi zagrożeniami są przewlekłe zapalenie trzustki, anemia lub nawet polineuropatia, czyli uszkodzenie wielu nerwów prowadzące do zaburzeń czucia, bólu, niedowładów i porażeń.
Ze względu na to, że alkohol silnie oddziałuje na układ nerwowy człowieka, psychika również cierpi przez jego nadużywanie. Oto kilka jednostek chorobowych, które wskutek nałogu mogą pojawić się w tej sferze:
Częste spożywanie napojów alkoholowych oznacza dostarczanie swojemu organizmowi dużej ilości węglowodanów, co prowadzi do tycia. Ponadto wyraźne zmiany można zaobserwować na twarzy osoby uzależnionej. Wskutek działania alkoholu skóra staje się sucha i pozbawiona blasku, szybciej się łuszczy i powstaje na niej więcej zmarszczek.
Ze względu na utratę elastyczności, skóra pod oczami zamienia się w nieestetyczne cienie. Rozszerzona naczynia krwionośne zamieniają się po czasie w pajączki, zaś wzmożona produkcja limfy powoduje opuchnięcie twarzy pacjenta.
Nie chcesz, aby alkohol wywołał opisane negatywne zmiany w Twoim życiu? Pochodzisz ze Śląska? Terapia uzależnień dla Katowiczan prowadzona jest między innymi przez ośrodek Freedom z placówką w Chrząstowicach k. Opola.