Cyfrowe projektowanie uśmiechu – na czym polega?

Stomatologia zęby leczenie

Cyfrowe projektowanie uśmiechu – na czym polega?

Procedury odbudowy zębów to bardzo popularne zabiegi wśród pacjentów na całym świecie. Potrzebują oni takiej pomocy z powodu ubytków wywołanych przez urazy, choroby lub innych problemów, które wpływają na zdrowie jamy ustnej i wygląd uśmiechu. Nie wszystkie procedury dają takie same efekty. Cyfrowe projektowanie uśmiechu to rewolucja na rynku stomatologicznym. Oferuje lepsze rezultaty, które są też bardziej dostosowane do każdego pacjenta.

Czym jest cyfrowe projektowanie uśmiechu?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu to po angielsku Digital Smile Design ( DSD). To unikalne narzędzie do planowania leczenia stomatologicznego, które wzbogaca wiedzę diagnostyczną dentysty, zwiększa przewidywalność i poprawia komunikację między stomatologami a ich pacjentami. Plan leczenia jest całkowicie oparty na dokładnej analizie proporcji zębów i twarzy pacjenta. Dzięki wykorzystaniu filmów, zdjęć i tymczasowych makiet specjaliści mogą lepiej zwizualizować sobie powiązania pomiędzy wargami, dziąsłami i zębami. To pozwala stworzyć jak najpiękniejszy uśmiech dla każdego pacjenta.

Wraz z aspektami fizycznymi stomatolodzy biorą też pod uwagę potrzeby emocjonalne i psychikę pacjentów. To jak wygląda nasz uśmiech bardzo wpływa na nasze samopoczucie. Jeżeli się go wstydzimy to staramy się trzymać usta zamknięte, nie uśmiechać się. Może to znacząco obniżać samoocenę i wpływać na całe zdrowie psychiczne. Specjaliści biorą również te czynniki pod uwagę przygotowując cały plan leczenia.

Dentysta Stomatolog

Co zrobić, żeby rozpocząć cyfrowe projektowanie uśmiechu?

Gdy podejmiemy decyzję, żeby przeprowadzić cyfrowe projektowanie uśmiechu, lub przynajmniej to rozważamy, to musimy znaleźć miejsce, które oferuje takie usługi. Pamiętajmy, że to innowacyjne rozwiązanie wymagające specjalistycznego sprzętu. Tylko najlepsze gabinety i kliniki stomatologiczne mogą zaoferować takie usługi. Cyfrowe projektowanie uśmiechu w Gdańsku oferuje Perfect Smile Clinic Garnizon.

Kiedy podejmiemy już decyzję i znajdziemy odpowiednie miejsce to musimy umówić się na wizytę. Tam spotkamy się ze stomatologiem, który dokładnie opowie nam o przebiegu leczenia. Jeżeli zdecydujemy się na nie to zrobi on trójwymiarowe zdjęcia i filmy z każdego kąta ust. To skanowanie cyfrowe odbywa się za pomocą skanera wewnątrzustnego, a dane są importowane do oprogramowania.

Skanery wewnątrzustne są niezwykle skuteczne, ponieważ pozwalają dokładniej przyjrzeć się jamie ustnej. Podczas skanowania specjalista może obejrzeć każdy obraz pojawiający się na ekranie w czasie rzeczywistym. Zapewnia to przechwytywanie właściwych obrazów pod kątem potrzebnym do utworzenia wizualnej reprezentacji końcowego wyniku. Oglądanie tych obrazów pomaga też zaoszczędzić czas, ponieważ po zakończeniu konsultacji nie potrzebujemy już dodatkowych badań obrazujących.

Proces cyfrowego projektowania uśmiechu w Gdańsku

Po zaimportowaniu danych do oprogramowania dentysta zajmie się projektowaniem. Daje to szybki wgląd w to, czego możemy oczekiwać od leczenia. Pozwala też specjalistom stworzyć modele fizyczne w laboratorium dentystycznym. Obrazy i filmy pomagają laboratorium stworzyć bardziej realistyczny model, który może obejmować estetykę twarzy i inne ważne aspekty.

Jako pacjenci powinniśmy być mocno zaangażowani w cały proces od początku do końca. Bardzo ważne jest jasne wyrażenie naszych potrzeb i oczekiwań. Mamy możliwość zatwierdzenia trójwymiarowego modelu i makiet obrazów pokazujących jak będzie wyglądał uśmiech po zakończeniu leczenia. Zdarza się nawet, że możliwe jest umieszczenie tymczasowo fizycznych elementów modelu w ustach, aby zyskać lepsze wyobrażenie o tym, jak będą wyglądać zęby w trakcie mówienia i uśmiechania się.

Po zatwierdzeniu projektu przystępujemy do pracy. Uszkodzone zęby są usuwane, a w ich miejsce są wprowadzane implanty i licówki. Każdy ząb jest zadbany. Ostatecznie proces kończy się polerowaniem, które sprawia, że zęby wyglądają lśniąco i czysto.

 

June 27th, 2019 by