Na czym polega leczenie kanałowe?

zęby po leczeniu kanałowym

Jak wiadomo, zęby są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Powstawanie próchnicy, kamienia nazębnego lub niszczenie się płytki nazębnej i miazgi – to tylko niektóre problemy, jakie spotykają wiele osób.

Różne są powody, które doprowadzają do tego, że konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego. Jeszcze do niedawna, ten sposób leczenia kojarzył nam się z wielkim bólem i nieprzyjemnościami. Obecnie, metody stosowane przez stomatologów, umożliwiają całkowicie bezbolesne przejście takiego zabiegu.

Sam proces leczenia kanałowego polega na usunięciu miazgi, która jest w stanie zapalnym. Miazga znajduje się w komorze zęba. Jest ona złożona głównie z nerwu oraz z naczyń krwionośnych. To dlatego dziś, możemy liczyć na pełne znieczulenie podczas zabiegu. Kiedyś, leczenie kanałowe kojarzyło nam się z ogromnym bólem.

Leczenie kanałowe pozwala na prawidłowym opracowaniu każdego kanału, jaki znajduje się w chorym zębie. Dodatkowo, stosuje się dezynfekcję, a końcową czynnością zabiegu, jest szczelne wypełnienie komory zęba.

Zabieg leczenia kanałowego jest bardzo dokładny. W zależności od zęba, liczby jego kanałów oraz typu dolegliwości i jej natężenia, czas leczenia może być bardzo różny. Jako że budowa komory zęba jest bardzo skomplikowana, leczenie często należy wykonywać za pomocą mikroskopu. Dentysta, na dokładne i bezpieczne leczenie kanałowe, potrzebuje dużo czasu. Niekiedy, proces leczenia może zająć nawet dwie godziny.

Korzyści z leczenia kanałowego

leczenie kanałowe

Profesjonalne przeprowadzanie leczenia kanałowego oferuje gabinet Trident – Łódź.

Podstawową zaletą leczenia kanałowego zębów, jest możliwość zachowania swoich zębów, nawet bardzo zniszczonych. Ten sposób leczenia zapobiega wyrywaniu naszych zębów i wstawiania nowych. Przekłada się to nie tylko na wygodę – posiadanie własnych zębów jest bardziej komfortowe niż noszenie protez i mostków. Poza tym, wyrywanie i wstawianie sztucznych zębów wiąże się z wysokimi kosztami. Dentyści, którzy decydują się na przeprowadzenie leczenia kanałowego, pozwolą nam zachować naturalne zęby poprzez wyleczenie ich tą metodą.

Dziś, leczenie kanałowe odbywa się bezboleśnie. Każdy pacjent, na chwilę przed rozpoczęciem zabiegu, zostaje znieczulony specjalnym preparatem. Przeprowadzanie leczenia kanałowego powoduje bowiem silne bóle – znieczulenie pozwala nam przejść ten zabieg komfortowo.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Większość z nas niestety zwleka z wizytą u dentysty, nawet gdy ból zębów się nasila, a ich stan znacznie się pogarsza. Jednak im szybciej udamy się do specjalisty, tym większą mamy szansę na pozbycie się problemu. Jednocześnie, szybka wizyta u dentysty zapobiegnie rozwojowi stanu zapalnego.

Zęby mogą mieć od jednego do kilku kanałów. Im dalej zęby są umieszczone, tym więcej kanałów one posiadają. Boleści są skutkiem zapalenia miazgi. Podczas leczenia kanałowego, dentysta musi pozbyć się miazgi, by ukoić ból pacjenta, jednocześnie poprawiając przy tym stan zębów.

Obecnie, w każdym gabinecie dentystycznym możemy przejść proces leczenia kanałowego. Dentysta przygotuje nas do zabiegu, poda znieczulenie i zastosuje odpowiednie przyrządy. Bardzo często, ten sposób leczenia nie może odbyć się bez użycia mikroskopu. Długi lecz precyzyjny zabieg, pozwoli nam na zachowanie zęba. Bywają oczywiście sytuacje, że zęba nie da się już uratować. W takim przypadku, dentysta może próbować leczyć chorego zęba lub go wyrwać.

Pacjenci, często bojąc się bólu podczas zabiegu, decydują się od razu na jego usunięcie. Mimo sposobów znieczuleń, jakie dziś są stosowane, duża część osób obawia się bolesnego zabiegu.

October 16th, 2019 by