Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o depilacji

depilacja woskiem

Depilacja jest jednym z podstawowych oraz najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, wykonywanych przez salony urody na całym świecie. Co ciekawe, nie jest to zabieg skierowany wyłącznie do kobiet – coraz więcej mężczyzn decyduje się na zgolenie nadmiernego owłosienia z niektórych partii ciała, takich jak plecy czy klatka piersiowa. Podobnie sytuacja wygląda u sportowców, którzy decydują się na usunięcie owłosienia w celu poprawienia aerodynamiki własnego ciała, a tym samym polepszenie osiągów. Zabieg ten powszechnie stosują m.in. kolarze oraz pływacy, a ostatnio depilacja stała się również popularna wśród piłkarzy. W tym artykule opiszemy wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat depilacji, włącznie z jej historią oraz rodzajem dostępnych zabiegów.

Depilacja u ludzi pierwotnych

uroda_portal4

Bardzo ciekawy jest fakt, iż to już ludzie pierwotni chętnie golili swoje owłosienie. Odkrycia archeologiczne wskazują, że pierwsze narzędzia służące do golenia wytwarzano około 35 tysięcy lat przed naszą erą. W późniejszym okresie nastąpiła epoka lodowcowa, więc ówcześni ludzi zaprzestali ścinania włosów ze względu na panujący, mroźny klimat. Pamiętajmy również, że w tamtym okresie owłosienie na ciele człowieka było o wiele większe od tego, które posiadamy obecnie, a dodatkowo bardzo rozpowszechnione były wszy i inne insekty mieszkające pośród włosów.

Przełom w dziedzinie depilacji nastąpił w starożytnym Egipcie. Egipcjanie używali ostrych muszelek, kamieni oraz wosku i miodu. Za sprawą Egipcjan, depilacja została rozpowszechniona w tamtym czasie w innych krajach, m.in. w Grecji. W średniowieczu depilacja została zaprzestana ze względu na rozwój chrześcijaństwa. Kobiety nie mogły golić nóg ani innych części ciała, ponieważ groziła im za to śmierć. Sytuacja ta miała miejsce przez kolejne wieki, a przełom nastąpił dopiero w XX wieku.

Na początku XX wieku coraz więcej kobiet decydowała się na zabieg depilacji, a pierwszy udokumentowany przykład w mediach pochodzi z 1915 roku, kiedy to w jednym z amerykańskich czasopism pokazano zdjęcie kobiety z wydepilowanymi pachami. Ciekawostką może być, że w Polsce depilacja jest zabiegiem, który rozpowszechniony zostało dopiero w latach 90. – wcześniej całkowicie normalnym było posiadanie owłosienia u kobiet.

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem jest obecnie najpopularniejsza metodą usuwania owłosienia z ciała. Rozróżniamy woski miękkie oraz twarde, które różnią się między sobą temperaturą topnienia. Zabieg uważany jest za bolesny, ale jego największą zaletą jest bardzo duża skuteczność – wosk bardzo dobrze usuwa włoski razem z cebulkami. Zabieg ten wykonać można niemal wszędzie, ponieważ jest dostępny w każdym salonie kosmetycznym. Przykładowo, studio urody Sekrety Piękna z Warszawy oferuje wykonanie profesjonalnej depilacji woskiem na Wilanowie. Jest to zabieg, który pozwala na gładką skórę przez długi czas, dlatego jest chętnie wybierany przez wiele kobiet i mężczyzn.

Depilacja laserowa

Inną, równie popularną metodą, jest depilacja laserowa. Zabieg polega na wypaleniu zbędnego owłosienia za pomocą strugi laser. Depilacja laserem jest droższa, ze względu na wymagany sprzęt, ale uważana jest za metodę mniej bolesną.

October 23rd, 2019 by