O czym warto pamiętać przed wizytą u ortopedy?

wizyta u ortopedy

Istnieje kilka ważnych spraw, o które należy zadbać przed wizytą u ortopedy. Tutaj dowiesz się, jak duże znaczenie ma dokumentacja medyczna, informacje o chorobach i lekach, a oprócz tego odpowiedni, komfortowy strój. Pozwoli to na większy komfort przed wizytą oraz sprawniejszy przebieg wizyty i samego leczenia.

Przygotowania do wizyty u ortopedy – najważniejsze wskazówki

Zadbaj o dokumentację medyczną. Być może nie jest to początek leczenia i masz już za sobą kilka wizyt i badań, np. zdjęcia RTG lub wyniki badań krwi. Weź je ze sobą, by lekarz mógł ocenić bardziej precyzyjnie Twój stan zdrowia i  oszacować w porównaniu z informacjami z wywiadu medycznego, czy stosowane dotychczas metody leczenia rzeczywiście odnoszą pożądany skutek. Jeśli lekarz zleci Ci wykonanie dodatkowych badań, zyska on dodatkowy materiał do porównań, dający mu dużą dawkę niezbędnych informacji.

Poinformuj o chorobach, z jakimi się zmagasz lub z jakimi przyszło Ci zmierzyć się w przeszłości. Częstym przypadkiem jest to, że pacjenci nie podają informacji o chorobach, na jakie cierpią od lat lub o dawnych operacjach, traktując to jako coś oczywistego. Wszystkie te informacje nie są oczywiste dla Twojego lekarza, a mogą stanowić cenne źródło wiedzy. Dlaczego? Niektóre choroby lub zrosty po operacjach wykluczają określone metody leczenia, jakie lekarz mógłby Ci zalecić, nie wiedząc wszystkiego. Zgromadź także informacje o uczuleniach, z którymi się zmagasz, a także informacje o chorobach w Twojej rodzinie.

Podobnie jest w przypadku zażywanych leków. Niektóre grupy środków farmakologicznych stanowią przeciwwskazanie dla poszczególnych form rehabilitacji, co oznacza, że lekarz musi wytyczyć Ci inną drogę leczenia, niż ta, którą zaplanował wcześniej. Aby ułatwić sprawę, przygotuj zawczasu listę wszystkich leków, jakie zażywasz, nawet jeśli określony środek wydaje Ci się nieistotny.

Ortopeda Wrocław

Przemyśl także to, w co się ubierzesz. Chodzi tutaj o założenie ubrania, z naciskiem na bieliznę, w której będziesz się czuć komfortowo, a rozebranie się do badania nie będzie zbyt wielkim problemem. Założona odzież nie może także utrudniać zmiany pozycji czy wykonywania określonych ruchów podczas badania.

W przypadku niektórych dolegliwości niemożliwe staje się samodzielne prowadzenie samochodu lub wykonywanie innych podstawowych czynności. Wówczas możliwe jest skorzystanie z pomocy bliskiej osoby, która udzieli pomocy w dostaniu się na miejsce i podczas wizyty. Na wizytę nie przyjeżdżamy samodzielnie również w przypadku umówionego zabiegu. Jest tak ze względu na ewentualne unieruchomienie operowanej części ciała, co utrudniałoby ruch lub działanie znieczulenia, pod którego wpływem prowadzenie maszyny mogłoby stać się niebezpieczne.

Co zmienia się podczas e-wizyty?

Telewizyta u ortopedy też jest możliwa. Czasem nie mamy możliwości udać się na nią osobiście, a porada lekarza jest niezbędna. Wówczas podobnie jak w przypadku klasycznej wizyty, rozpoczyna się ona od wywiadu zdrowotnego, podczas którego lekarz gromadzi niezbędne informacje. Następnie może prosić Cię o wykonanie prostych czynności, na podstawie których będzie oceniać prawidłowość ruchów, może też poprosić Cię o rozebranie się, celem ukazania zmienionej chorobowo części ciała.

Gdzie szukać najlepszych ortopedów? Odwiedź stronę praktyka24.pl, na której możesz liczyć na konsultację z wykwalifikowanym specjalistą o każdej porze dnia i nocy. Zapewniamy Ci pełną dyskrecję, indywidualne podejście i pełną rzetelność. Pomożemy też w zakresie wystawiania recept i stosownych zaświadczeń.

Sprawdź klinika ortopedyczna Wrocław. 

February 17th, 2021 by