Na czym polega badanie słuchu?

Na czym polega badanie słuchu

Badanie słuchu jest niezwykle bezpiecznym i mało skomplikowanym badaniem, które nie naraża pacjenta na jakikolwiek niepotrzebny ból czy inne nieprzyjemności. Jeżeli zaczynamy mieć kłopoty ze rozumieniem mowy innych osób warto przeprowadzić.

Człowiek o prawidłowym słuchu powinien bowiem bardzo dobrze słyszeć zarówno dźwięki o niskiej częstotliwości, dźwięki średnio umiarkowane, a dźwięki głośne powinien być on w stanie tolerować. Słuch pogarsza się przez wiele różnorodnych czynników wśród których prym wiedzie przede wszystkim poważny, długotrwały hałas. Na skutek przebywania w ciągłym hałasie dochodzi do urazów akustycznych, uszkodzeniu ulegają komórki słuchowe umieszczone w ślimaku. W przypadku takich osób głównym problemem staje się słyszenie dźwięków o dużej częstotliwości, jednak usłyszenie cichych dźwięków również stanowi dla nich poważny problem. Stopniowe pogarszanie się słuchu następuje również powodu postępującego procesu starzenia się, ponieważ proces ten prowadzi do obumierania komórek słuchowych.

Kompleksowe badanie u laryngologa

Kompleksowa wizyta u laryngologa

Przy problemach z prawidłowym słuchem pomocne bywa zaopatrzenie się w specjalistyczne aparaty słuchowe, które w większości przypadków zdecydowanie poprawiają słyszenie. Wracając jednak do samego badania słuchu należy podkreślić, że nie wiąże się z nim żadna, nawet najmniejsza szkodliwość. Badany pacjent jest wówczas zamykany w kabinie zapewniającej spokojne, ciche warunki. Zakłada się jej na uszy słuchawki, a następnie udostępnia dźwięki o różnej częstotliwości: tony czyste, głębokie, niskie, wysokie, a nawet różnej głośności piski. Jeżeli osoba poddawana badaniu jest w stanie usłyszeć określony dźwięk ma za zadanie podnieść rękę lub też jest proszona o wciśnięcie odpowiedniego guzika. W tym momencie osoba prowadząca badanie zwiększa progi słyszenia, które następnie można odczytać na odpowiednich wykresach. Wyniki badania wskażą zasadność założenia przez badaną osobę aparatu słuchowego lub też brak takiej konieczności

January 11th, 2016 by