Polacy zagranicą a praca w medycynie

Praca dla lekarzy zagranicą

W dniach 7-8 czerwca 2003 r. wszyscy pełnoletni Polacy mogli zadecydować o przyszłości Polski, odpowiadając na pytanie zadane w referendum unijnym. Twierdząco na pytanie: „Czy wyraża Pan/pani zgodę na przystąpienie Polski do Unii Europejskiej” odpowiedziało ponad 77% z nich, w związku z czym od 1 maja 2004 r. Polska stała się jednym z krajów unijnych.

Decyzja ta miała konsekwencje polityczne, ekonomiczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne. Polska stała się członkiem wspólnoty europejskich państw. Jako jeden z głównych benefitów tego akcesu wymieniano możliwość swobodnego przemieszczania się – bez paszportów, a jedynie za okazaniem dowodu osobistego – oraz, co najważniejsze, możliwość podejmowania pracy. Ze względu na wysokie bezrobocie w kraju możliwość podejmowania pracy za atrakcyjnych zagranicznych rynkach była bardzo kusząca dla tysięcy Polaków, szczególnie dla ludzi młodych.

Po zniesieniu początkowych ograniczeń Polacy – szczególnie młodzi – zaczęli wyjeżdżać, szukając zatrudnienia na lepszych warunkach i za wyższe wynagrodzenie. Głównym miejscem emigracji były Niemcy, a potem Wyspy Brytyjskie i Irlandia. Boom na kraje anglosaskie zaczął się bardzo szybko. Młodzi ludzie masowo wyjeżdżali do pracy sezonowej, na trzy miesiące wakacji podejmowali pracę w angielskich barach, restauracjach, hotelach, przy pracach sezonowych. Warunki pracy były rozmaite, ale pensja, jaką można było otrzymać najczęściej warta była zachodu – dosłownie i w przenośni.

Masowe wyjazdy Polaków spotkały się z protestem Brytyjczyków, którzy widzieli w tanich pracownikach zagrożenie dla swoich miejsc pracy. Również punktem spornym były setki Plaków koczujących na dworach i lotniskach – wiele osób wyjeżdżało do Wielkiej Brytanii w ciemno, nie mając żadnych opcji pracy.  W takiej sytuacji polskie konsulaty miały pełne ręce roboty.

Obecnie Polacy częściej wyjeżdżają zagranicę w poszukiwaniu pracy, która odpowiada ich zawodowi. Karierę zagranicą robią specjaliści bankowości, ekonomiści, specjaliści ds. marketingu oraz wizerunku, a także lekarze. W tym ostatnim przypadku spowodowane jest to często niskimi pensjami w kraju oraz zbyt wysokimi wymaganiami w stosunku do godzin dyżurowania, np. w szpitalu.

Polscy lekarze szukający pracy zagranicą wykorzystują wiele metod zdobycia pracy, jedną z nich jest istniejąca już od 2002 firma Paragona. Specjalizuje się w pozyskiwaniu ofert pracy dla lekarzy, którzy chcą związać swoją karierę zawodową jako lekarz w europejskich krajach. Do najpopularniejszych kierunków wyjazdów polskich lekarzy należy Norwegia oraz Wielka Brytania.

Dlaczego wyjeżdżamy?

Liczba Polaków wyjeżdżających za granicę rośnie. Co prawda dogorywa już boom na Wyspy Brytyjskie i Irlandię, które przez ostatnie lata stawały się drugim domem dla milionów Polaków, niemniej młodzi rodacy wciąż patrzą z nadzieją na Zachód. Dlaczego? Historia polskich emigracji jest długa, jednak wyniki sondażowych badań podają kilka powodów zupełnie różnych od historycznych.

Kiedyś wyjeżdżało się z powodów politycznych, emigracja była przymusem, któremu niechętnie poddawali się wszyscy zobligowani. Po II Wojnie Światowej również z powodów politycznych, wiele osób było represjonowanych i musiały uciekać przed prześladowaniami. Tak było z Żydami polskimi w 1968 r., tak było z obrońcami wolnej Polski po wprowadzeniu stanu wojennego – w latach 80. z kraju wyjechało prawie 250 tysięcy ludzi.

Oferty pracy dla lekarzy

Warunki polityczne są obecnie lepsze, żyjemy w wolnym kraju ze swobodą przemieszczania się, życia i pracy, a wciąż niesiemy za granicę głowy. Powody są już całkiem prozaiczne – powodem numer jeden jest praca. Po pierwsze za granicą jest, a u nas jej nie ma. Po drugie za granicą praca jest dużo lepiej płatna, a u nas ciężko jest wiązać koniec z końcem. Różnice w zarobkach są kolosalne, przykładowo w Irlandii godzinowa stawka wynosi w przeliczeniu na naszą walutę 32 zł. W Polsce za taką samą pracę zarobimy 5 zł. Wynik chyba nie wymaga komentarza. Oczywiście, wyjeżdżając za granicę musimy się liczyć z tym, że zdobędziemy pracę poniżej naszych kwalifikacji. Jednak większość osób wyjeżdżających to ludzie młodzi, podejmujący dopiero pierwszą pracę. Ścieżka rozwoju zawodowego i awanse są więc dopiero przed nimi.

Jeśli nie wyjeżdżamy, to głównie z powodów sentymentalnych i rodzinnych, bo trudno nam rozstać się z domem.

Szukaj pracy przez Internet

Stale rozwijające się nowoczesne technologie możesz wykorzystać również do efektywnego poszukiwania pracy. Internet stwarza wiele możliwości, ponieważ jest dziś powszechnie rozpowszechniony. W wielu miejscach mamy już możliwość korzystania z jego zasobów za darmo (na przykład w szkołach, na uczelniach). Warto zatem wykorzystać możliwości Internetu w celu zdobycia informacji na temat pracy. Jakie możliwości stwarza bezrobotnym Internet?

Osoby poszukujące pracy powinny regularnie sprawdzać ogłoszenia zamieszczane przez pracodawców na stronach internetowych. Istnieje wiele portali, gdzie znajdziesz wiele ofert pracy.

Na stronie Paragony znaleźć możesz obecnie aż kilkadziesiąt wolnych wakatów w krajach Europy – Norwegii, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii czy Danii.


Poznaj szczegóły pracy jako lekarz zagranicą tutaj: http://www.paragona.com/pl/strona-glowna.

Paragona

January 17th, 2017 by