Operacja usunięcia zaćmy jest bezpieczną procedurą. To jeden z najczęstszych wykonywanych obecnie zabiegów z jednym z najwyższych wskaźników sukcesu. Jednak każda procedura medyczna niesie za sobą pewne ryzyko i powikłania mogą się pojawić również po operacji usunięcia zaćmy.
Potencjalne powikłania po operacji zaćmy
Według American Society of Cataract and Refractive Surgery (ASCRS) co roku 3 miliony Amerykanów przechodzi operację usunięcia zaćmy, a odsetek udanych zabiegów wynosi aż 98 procent[1]. Co więcej badanie ponad 200 000 beneficjentów Medicare, którzy przeszli operację usunięcia zaćmy w latach 1994-2006 wykazało, że 99,5% pacjentów nie miało poważnych powikłań pooperacyjnych, a ryzyko ich wystąpienia zmniejszyło się wraz z postępem w zakresie narzędzi chirurgicznych i technik[2]. Jednak powikłania mogą wystąpić jak w przypadku każdej procedury medycznej. Należą do nich: infekcje, krycie wsteczne torebki tylnej, dyslokacja soczewki wewnątrzgałkowej, zapalenie oka, światłoczułość, fotopsja, czyli postrzegane błyski światła, obrzęk centralnej siatkówki, krwotoki, opadająca powieka oraz nadciśnienie oczne, czyli podwyższone ciśnienie w oku.
Kiedy pojawiają się powikłania po operacji usunięcia zaćmy[3] większość z nich jest niewielka i z powodzeniem może być leczona medycznie lub usunięta przez dodatkową operację.
Zmętnienie tylnej torebki soczewki oka
To jedna z częstszych komplikacji po usunięciu zaćmy mylnie nazywana często zaćmą wtórną. Powstaje ona po upłynięciu pewnego czasu od operacji. Z technicznego punktu widzenia nie jest to to samo co zaćma, ponieważ zmętniała soczewka oka jest już usunięta. W tym przypadki zmętnienie nie jest zlokalizowane więc w samej soczewce, ale w tym co pozostało po usunięciu soczewki naturalnej, czyli w tylnej torebce soczewki oka.
Zazwyczaj jest to powikłanie po operacji, ale istnieją także inne czynniki, które mogą spowodować pojawianie się tej dolegliwości. Zazwyczaj pojawia się ona już kilka tygodni po zabiegu, ale może też wystąpić po kilku latach. Takie problemy pojawiają się około 20% pacjentów. W bardzo rzadkich przypadkach ta dolegliwość może pogorszyć nasz wzrok w takim stopniu, że będziemy widzieć nawet gorzej niż przed operacją.
Zmętnienie tylnej torebki soczewki oka może być leczone chociażby przy użyciu lasera. To skuteczna i bezbolesna procedura znana jako kapsulotomia laserowa, która może być wykonywana nawet w gabinecie lekarskim. Po niej możemy od razu wrócić do normalnego życia.
Przemieszczenie soczewki
Innym typowym dla operacji usunięcia zaćmy powikłaniem jest niewłaściwe ułożenie lub przemieszczenie się soczewki, a właściwie wszczepionego implantu. W takich sytuacjach możemy zobaczyć krawędź implantu bądź widzieć podwójnie. Czasami, gdy soczewka ulegnie zbyt dużemu przemieszczeniu, może nastąpić znaczny spadek ostrości widzenia.
Podczas większości zabiegów implant soczewki wewnątrzgałkowej umieszcza się wewnątrz torebki soczewki, która wcześniej zawierała naturalną, zmętniałą soczewkę. Lekarz przeprowadzający zabieg stara się zachować integralność torebki, aby implant mógł być prawidłowo umieszczony w jej wnętrzu. Jest ona jednak bardzo cienka i czasami sama pęka. Zdarzają się również sytuacje, gdy cała torebka się przemieszcza.
Gdy soczewka się przemieści lub jest źle umieszczona chirurg może zmienić jej pozycje podczas kolejnego zabiegu. W niektórych przypadkach wymaga to użycia szwów lub wszczepienia innego rodzaju implantu. Zazwyczaj to powikłanie następuje szybko po zabiegu.
Inne powikłania po operacji usunięcia zaćmy
Inne potencjalne komplikacje obejmują bardzo szerokie spektrum: od zapalenia oka aż po utratę wzroku. Jak już wspominaliśmy jest to procedura bardzo bezpieczna i komplikacje występują wyjątkowo rzadko, a poważne problemy, takie jak utrata wzroku, są prawie niespotykane. Mogą się jednak pojawić w wyjątkowych przypadkach w wyniku ostrych infekcji lub krwawienia wewnątrz oka.
Niektóre komplikacje pojawiają się dość późno. Na przykład oderwanie siatkówki może wystąpić po miesiącach lub nawet latach od udanej operacji usunięcia zaćmy.
Niezależnie od przyczyn, jeżeli po operacji mamy jakiekolwiek problemy z widzeniem, lub czujemy pieczenie czy swędzenie oczu, poinformujmy o tym naszego lekarza.
[1] Cataract surgery. Eye Surgery Education Council website. Accessed June 2011.
[2] Severe adverse events after cataract surgery among Medicare beneficiaries. Ophthalmology. Published online ahead of print in June 2011
[3] Dowiedz się więcej o powikłaniach po operacji zaćmy: https://www.onedayclinic.pl/powiklania-operacji-zacmy/