Czym jest refluks?
Refluks, to przypadłość bardzo kłopotliwa. U jego podłoża leży zwracanie kwaśnej treści żołądka do przełyku. Przedłużający się stan prowadzi do zgagi, a czasami uczucia pieczenia w ustach. Co więcej, chorzy skarżą się również na ból. W ekstremalnych przypadkach treść żołądkowa może trafić nawet do krtani czy oskrzeli, powodując oczywiście ich stan zapalny.
Dlaczego występuje?
Osoby, które skarżą się na refluks mają obniżone napięcie zwieracza dolnego przełyku. W normalnych warunkach zamyka on światło przełyku po przełknięciu kolejnego kęsa, a ten trafia prosto do żołądka. Pozostałymi czynnikami, które w szczególny sposób zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się cofania treści żołądkowej są kolejno: ciąża, zaburzenia w opróżnianiu i otyłość. Refluks może pojawić się również przy przebiegu cukrzycy, stwardnienia skóry, choroby alkoholowej czy nieprawidłowościach hormonalnych. Również regularnie przyjmowanie niektórych leków i substancji wpływa na rozwój choroby. Narażone na nią są na przykład kobiety, które przyjmują środki antykoncepcyjne lub osoby łykające środki na chorobę wieńcową.
Objawy, które pojawiają się przy refluksie, to z kolei ból brzucha, zgaga, odbijanie się i uczucie pieczenia w mostku. Choć wszystko to nie brzmi zbyt groźnie, dla chorego powyższe dolegliwości mogą być bardzo uciążliwe i w znaczący sposób wpływać na jego codzienne życie i funkcjonowanie.
Jak pozbyć się cofania treści żołądkowej do przełyku ?
Jeśli zostanie zdiagnozowany w nas refluks, warto zmienić tryb życia. Szczególnie dietę. Jej modyfikacja może bowiem bardzo pomóc. Warto więc spożywać mniejsze ilości jedzenia, ale częściej, jednocześnie dbając o to, aby wystrzegać się napojów gazowanych i kawy oraz pokarmów tłustych i ostrych. Skuteczne w profilaktyce cofania się treści żołądkowej jest także zrezygnowanie z wszelkich używek – alkoholu i papierosów. W niektórych przypadkach chory musi zastosować też środki farmakologiczne. Leki, które w znaczący sposób zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego powinny być przyjmowane na czczo, oczywiście w określonym wraz z lekarzem dawkach. Jeśli i to pomoże, może okazać się, że trzeba wdrożyć postępowanie chirurgiczne.
Coraz częściej wielu chorych stosuje jednak wspomagacze i naturalne metody leczenia. Te okazują się po pierwsze mało inwazyjne, a po drugie bardzo skuteczne. Wieczorna herbata to rytuał wielu z nas. Jeśli ma też działanie lecznicze, tym lepiej dla nas. Wielu chorych próbuje więc różnego rodzaju wywarów, porównując je i sprawdzając efekty które ze sobą niosą. Niekwestionowaną królową w tym zakresie bardzo często okazuje się herbata na refluks prosto z Cejlonu.
Herbata Sri lanka
Herbaty ze Sri Lanki znane są na całym świecie ze względu na swój niepowtarzalny aromat i smak. Ich popularność wzrasta z roku na rok, zwłaszcza że coraz więcej osób odkrywa ich lecznice właściwości. Sklep internetowe z herbatami proponują też wersję na refluks. Specjalna mieszanka odpowiednio dobranych składników poparta najstarszym systemem medycyny naturalnej – Ajurwedą, łagodzi stany zapalne układu pokarmowego poprzez zmniejszenie poziomu kwasu w żołądku i regulację pracy jelit.
Wszyscy, którzy cierpią na refluks zanim sięgną po leki z wieloma skutkami ubocznymi, powinni więc spróbować czegoś, co w swej prostocie jest jednocześnie bardzo łagodne, ale i skuteczne. Dla utrzymania zdrowia oraz wspomagania leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka i choroby refluksowej naprawdę warto zacząć od czegoś, co w znaczący sposób nie wpłynie na pozostałe narządy i ich funkcje. Może okazać się, że taka herbata to strzał w dziesiątkę.