Przygotowanie do badania EMG – o czym pamiętać

czym jest emg

Elektromiografia to badanie diagnostyczne należące do dziedziny neurofizjologii, polegające na rejestracji aktywności elektrycznej różnych mięśni lub grup mięśniowych ciała poprzez zastosowanie elektrod, elementów w postaci cienkiej igły.

Emitują one impulsy elektryczne i zbierają aktywność elektryczną generowaną przez te impulsy, oscyloskopu lub urządzenia, które wykrywa generowaną aktywność elektryczną i jej oscylacje oraz komputera, który następnie gromadzi i interpretuje uzyskane dane.

Aktywność elektryczna to taka, która jest generowana w danym mięśniu lub grupie mięśniowej, gdy jest ona poddawana bodźcowi dobrowolnemu (np. dobrowolny skurcz mięśnia przez pacjenta) lub mimowolnemu (np. impuls elektryczny wytwarzany przez elektrodę, który powoduje mimowolny skurcz mięśnia). Aktywność elektryczna zależy od mięśnia i unerwiającego go nerwu.

Kiedy warto wykonać EMG

Elektromiografia ma wiele zastosowań, ponieważ dostarcza obiektywnych informacji na temat stanu mięśni i nerwów, które je tworzą.

EMG może określić, czy istnieje uszkodzenie mięśni u pacjentów z objawami takimi jak utrata siły, ból lub osłabienie mięśni, itp. Może potwierdzić lub wykluczyć diagnozę chorób zwyrodnieniowych mięśni lub neurologicznych, takich jak dystrofie, miastenia lub stwardnienie rozsiane, itp. 

Co należy wiedzieć zanim wykonamy badanie

Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się na to badanie, przygotowując się do EMG w Lublinie, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie: 

 – czas trwania: elektromiogram trwa około 40 minut. Pamiętaj o punktualnym zgłoszeniu na badanie. W zimie warto przyjść nieco wcześniej: jako że przychodzimy z zewnątrz, rozpoczęcie badania trwa zazwyczaj nieco dłużej, ponieważ musi być ono przeprowadzone przy odpowiedniej temperaturze ciała.

 – przyjęcie: elektromiogram może być wykonany w szpitalu z oddziałem neurofizjologii bez konieczności przyjmowania pacjenta, a po samym badaniu nie ma szczególnych zaleceń i możemy wrócić do normalnego życia. Przed samym badaniem zaleca się brak aktywności fizycznej od 72h do kilku dni. 

 – podczas badania nie jest konieczna obecność osoby towarzyszącej.

 – leki: nie jest konieczne wcześniejsze przyjmowanie jakichkolwiek leków. Powinieneś poinformować lekarza o wszystkich lekach, które zwykle przyjmujesz, a on zdecyduje, które z nich należy odstawić lub zatrzymać, zwłaszcza jeśli przyjmujesz m.in. leki na padaczkę, choroby psychiczne, leki na arytmię, leki zwiotczające mięśnie, leki przeciwpłytkowe, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne.

przygotowania do emg

– jedzenie: nie ma potrzeby być na czczo przed badaniem.

– strój: na wizytę można przyjść w tym samym ubraniu, które nosi się na co dzień, przy czym pacjent może zostać poproszony o odsłonięcie części ciała, która ma zostać zbadana. Należy unikać stosowania kremów i środków higieny osobistej na tym obszarze ciała.

– kąpiel: przed badaniem zaleca się wziąć prysznic lub się wykąpać po to, by zmyć warstwę tłuszczu. Po kąpieli/ prysznicu nie należy używać kremów nawilżających i natłuszczających. 

 – dokumenty: zabierz ze sobą skierowanie na badanie oraz poprzednie wyniki badań lub inne wyniki, które uznasz za pomocne przy ocenie Twojego stanu zdrowia przez neurologa. 

 – ciąża i karmienie piersią: elektromiogram jest badaniem bezpiecznym w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jednak EMG nie jest częstym badaniem wykonywanym w ciąży i przy karmieniu piersią, ponieważ współczynniki mogą się różnić od rzeczywistych w związku ze zmianami, które zachodzą wówczas w organizmie kobiety.  

 – przeciwwskazania: choroby układu krzepnięcia krwi mają względne przeciwwskazania, ponieważ elektrody są stosowane w postaci drobnych igieł, które docierają do mięśni. W kwestii przeciwskazań do badania należy się skonsultować bezpośrednio z lekarzem specjalistą. 

April 23rd, 2021 by