Psychoterapia dziecięca

dziewczynka z misiem na łącę

Psychoterapia to w dalszym ciągu temat tabu. Przyznanie się do własnych problemów, do poczucia bezradności i niemocy oraz aktywne poszukiwanie pomocy są często uważane za objaw słabości. Niestety, sytuacja ta powoduje, że w Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi dziś około 8 milionów dorosłych Polaków. Niestety, wiele problemów natury psychicznej dotyka także dzieci. Te z traumatycznymi przeżyciami radzą sobie często znacznie gorzej, niż w pełni dojrzali dorośli. I to właśnie dzieci są jedną z grup, którą warto poddać psychoterapii zanim negatywne doświadczenia odbiją trwałe piętno na ich osobowości. Na czym polega psychoterapia dziecięca? Czym różni się od terapii dla osób dorosłych? Kiedy warto zastanowić się nad poddaniem dziecka leczeniu?

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapeuta to specjalista, którego zadaniem jest pomoc w przepracowywaniu problemów, z którymi człowiek nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Dzięki skutecznej psychoterapii wiele osób jest w stanie prawidłowo funkcjonować, czuć się szczęśliwymi, zdrowszymi i bardziej produktywnymi. Psychoterapia jest często postrzegana negatywnie, a wiele osób uważa, że jest to typowy coaching, który nie przynosi skutku. Nie ma w tym stwierdzeniu jednak ani grama prawdy. Psychoterapeuci to wykształceni specjaliści, którzy doskonale wiedzą jak radzić sobie z konkretnymi problemami i potrafią w sposób naturalny i skuteczny wspomóc człowieka w przepracowywaniu traumy. Psychoterapia to leczenie oparte na rozmowie. Wsparcie, jakie oferuje prowadzenie dialogu tworzy swoiste środowisko, w którym osoba cierpiąca czuje się bezpiecznie. W miejscu takim znacznie łatwiej jest otworzyć się i odkryć przyczynę nieszczęścia. Niestety, większość metod znanych z leczenia dorosłych nie znajduje zastosowania wśród dzieci. Jak zatem prowadzi się psychoterapię wśród najmłodszych pacjentów?

Jak wygląda psychoterapia dzieci?

Podczas psychoterapii dzieci i młodzieży niezwykle ważne jest zaangażowanie rodziców lub opiekunów prawnych. Psychoterapeuta ma obowiązek informowania dorosłych o zmianach, jakie przechodzi ich dziecko, a także edukować samych rodziców o tym jak postępować z dzieckiem oraz jak ich zachowanie wpływa na emocje małoletniego. W przypadku psychoterapii dzieci duże znaczenie ma nie rozmowa, a tak zwany trening autogenny, który polega na rozprężeniu mięśni dziecka oraz wyciszeniu emocji. Jedną z popularniejszych form psychoterapii dziecięcej jest też terapia muzyką, rysunkiem, gimnastyką oraz terapią zajęciową, która pozwala pozbyć się agresji i negatywnych emocji. Bardzo często wykorzystuje się też zabawy grupowe, dzięki którym dziecko może uczyć się poprawnych zachowań poprzez zabawę.

dziecko bawiące się liśćmi

Jeśli poszukujesz pomocy psycholog na terenie Krakowa, możemy z czystym sumieniem polecić skontaktowanie się z gabinetem http://anna-rekel.pl

Kiedy potrzebna jest psychoterapia?

Podobnie jak dorośli, dzieci również mogą doświadczać uczucia zagubienia, nerwic, fobii, czy depresji lękowych. Bardzo często zdarzenia te są związane z traumatycznymi wydarzeniami dziejącymi się w ich otoczeniu, jednak nie jest to zasada, na której należy bezwzględnie się opierać. W wyobraźni dziecka świat wydaje się być znacznie straszniejszy, niż w rzeczywistości. Jeśli dziecko ma predyspozycje do słabszego znoszenia przykrych sytuacji, każda fobia może odcisnąć trwałe piętno na jego psychice. Choć to do rodziców należy ostateczna decyzja o skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty, często warto zwrócić uwagę na to, co inni są w stanie zaobserwować w zachowaniu dziecka. Wielu rodziców nie patrzy bowiem obiektywnie na swoją pociechę, co w rezultacie może przyczynić się do nieodwracalnych zmian psychicznych. Nie można jednak zaprzeczyć, że wszelkiego rodzaju wypadki, sytuacje losowe oraz nietypowe zachowania takie jak moczenie się w nocy czy ataki lękowe są wystarczającą podstawą do szukania pomocy u psychoterapeuty. Należy przy tym pamiętać, że dziecko nie jest świadomym uczestnikiem psychoterapii, a więc praca nad problemami jest tu w pewnym sensie nieoczywista. Podświadoma, ale skuteczna.

February 8th, 2018 by