Zastosowanie plazmy w zabiegach medycyny estetycznej

urządzenie plazma

Zmarszczki, rozstępy, kurze łapki, nagromadzona skóra – kto z nas nie posiada przynajmniej jednego takiego defektu swojego ciała? Zazwyczaj szpecą, odbierając piękny wygląd i pewność siebie. W takich sytuacjach przychodzi z pomocą medycyna estetyczna, a dokładniej plazma kosmetyczna, która w bezpieczny sposób poradzi sobie z problemem na dłuższy czas.

Plazma – co to jest?

To czwarty stan skupienia zaraz po gazowym, ciekłym i stałym. Wyglądem przypomina gaz, ale to tak naprawdę postać zjonizowanej materii. W wyniku wyładowania elektrycznego powstają cząstki naładowane dodatnio i ujemne, a także neutralne. Plazmę można także obserwować w naturze.

Jak w medycynie jest wykorzystywana plazma? 

Plazma jest znana ze swoich właściwości bakteriobójczych i docierania do trudno dostępnych miejsc. Jednak ta metoda dobrze sprawdza się również w medycynie estetycznej, jako metoda poprawiania urody oraz w celach leczniczych. Działa podczas usuwania kurzajek znamion, pieprzyków, włókniaków czy odcisków. Oprócz tego ta technologia może pomóc w leczeniu trądziku, usuwania różnego typu blizn, rozstępów, także tych po ciąży, liftingu szyi, podbródka, dekoltu, usuwania przebarwień na skórze, a także podnoszenie biustu i pośladków. 

Co więcej, dla osób borykających się z opadającymi powiekami, zamiast wycinania skóry i zakładania szwów, można zastosować bezinwazyjny zabieg wykorzystujący plazmę. Polega on na przyłożeniu igły nad skórę, lecz bez dotykania jej bezpośrednio. Na końcu igły powstaje mikrowiązka plazmy, wytwarzając łuk elektryczny. Energia elektryczna w bezdotykowy sposób przechodzi z igły na skórę. W ten sposób tworzą się małe strupki, których zadaniem jest obkurczenie nadmiernie wiotkiej skóry. Za pomocą tej metody można poprawić jędrność i wygładzenie skóry w okolicach nosa, oczu i szyi. Ponadto plazma jest stosowana również do usuwania zmarszczek palacza, regeneracji różnych części ciała czy usunięcia nadmiaru skóry wokół uszu.

Jak długo utrzymuje się efekt i ile to kosztuje?

Pozytywne skutki zabiegu z wykorzystaniem plazmy widać już podczas jego przeprowadzania i utrzymują się dość długo, bo od 2 do 4 lat. Dla lepszego efektu warto przyjąć cykl zabiegów. 

Koszt usługi w dużej mierze zależy od miejsca jego wykonywania, przykładowe ceny są następujące: 

  • plazma na powiekach (górnych i dolnych) – od 2000 zł wzwyż
  • usunięcie zmarszczek palacza – ok. 1000 zł
  • usunięcie kurzych łapek – 600-800 zł
  • usunięcie zmarszczek w okolicach uszu – 1000-1200 zł

Jak wygląda zabieg?

Pacjent do wykonania procedury nie musi się w żaden sposób przygotowywać. Każda osoba, u której jest przeprowadzany zabieg z użyciem plazmy, zostaje znieczulona miejscowo. Urządzenie wykorzystywane do wykonania procedury działa na zasadzie eksploatacji prądu stałego oraz zmiennego. Wtedy wytwarza się bardzo wysoka temperatura, powoduje wytworzenie łuku elektrycznego, zmieniając gaz na plazmę. W trakcie zabiegu dochodzi do podobnych wyładowań, jak podczas burzy. Powstają one pomiędzy igłą, a skórą. 

Po odpadnięciu strupków, które pojawiają się na skórze, należy ją chronić, by nie dopuścić do powstawania przebarwień. Czas zabiegu wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od tego, co się chce osiągnąć. Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg, jednak w przypadku poważniejszych zmian trzeba je powtórzyć 2-3 razy. Wtedy są one przeprowadzane w przeciągu kilku miesięcy, ponieważ odstęp między jednym, a drugim wynosi ok. 40 dni. Proces gojenia się tkanki skórnej jest indywidualną sprawą, jednak zazwyczaj nie przekracza 3 tygodni.

Przeciwwskazania do zabiegu

Ta metoda jest bardzo bezpieczna, aczkolwiek to nie oznacza, że każdy może z niej korzystać. Czynnikami dyskwalifikującymi są:

  • choroba nowotworowa,
  • padaczka, 
  • ciąża i karmienie piersią,
  • wszczepiony rozrusznik serca, 
  • stany zapalne tkanki skórnej w miejscu przeprowadzanego zabiegu.

Plazma nowy stan skupienia, który wydostaje się podczas kontaktu igły pod wysoką temperaturą z powietrzem. Ma właściwości obkurczające i wygładzające, dzięki czemu skutecznie radzi sobie ze zmarszczkami na długi czas. Jednak ta metoda, mimo że bezpieczna, nie może być wykonywana u każdego. Ciąża, karmienie piersią, rak, padaczka to tylko niektóre czynniki uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu.

Dla pozostałych osób, u których nie zachodzą przeciwwskazania, wykorzystanie urządzeń z plazmą pozwala na poprawę wyglądu mało inwazyjną, szybką i trwałą metodą.

May 24th, 2021 by