Fizjoterapia słynie ze skutecznych masaży klasycznych i leczniczych. Pomagają one w walce z wieloma schorzeniami, a także uciążliwymi dla pacjenta stanami bólowymi.
I mimo tego, że masaż klasyczny oraz masaż leczniczy opierają się na tych samych zasadach, rozróżnia je delikatna modyfikacja stosowanych w trakcie technik. Wszystko po to, by w rezultacie końcowym osiągnąć lepsze efekt przeciwbólowy lub przekrwienny. Przyjrzyjmy się zatem szczegółowej charakterystyce obydwu zabiegów.
Masaż klasyczny w fizjoterapii
Masaż klasyczny, to rzecz jasna najpopularniejszy rodzaj wykonywanego w fizjoterapii masażu. Najczęściej stosowany jest tam, gdzie występują schodzenia natury ortopedycznej lub neurologicznej. Wskazaniami są kolejno: obrażenia ortopedyczne takie, jak zwichnięcia, złamania, skręcenia i stłuczenia; naderwane i nadciągnięte ścięgna; przykurcze i niedowłady; stany deformacji kręgosłupa; intensywne treningi i ćwiczenia wymagającego sporego wysiłku fizycznego;
Co więcej, masaż klasyczny może być przeprowadzany całościowo lub w formie zabiegu częściowego. W pierwszym przypadku masażysta zajmuje się wszystkimi partiami ciała chorego. Oczywiście może koncentrować się bardziej na przykład na dolnych partiach, jednak i tak nie pomija wtedy pozostałych. Techniki, jakie przy tym stosuje to: wstrząsanie, wyciskanie, rozcieranie, wibracja, ruchy bierne, oklepywanie, głaskanie oraz ugniatanie.
Obszerny opis o technikach, wskazaniach i przeciwwskazaniach, można przeczytać na blogu Body Travel, którego autorem jest doświadczony fizjoterapeuta.
Jakie są zalety masażu klasycznego? Taki masaż to przede wszystkim zabieg przeciwbólowy. Dzięki profesjonalnie wykonanemu masażowi polepsza się również odżywienie tkanek oraz usprawnia przepływ krwi i limfy. Co więcej, masaż klasyczny działa na zwiększenie elastyczności i sprężystości mięśni, ich regenerację, a także wspomaga szybszą przemianę materii.
Masaż leczniczy i jego cechy
Masaż leczniczy, to z kolei szereg różnego rodzaju bodźców mechanicznych, które służą regeneracji organizmu. Podobnie, jak masaż klasyczny wykonuje się go za pomocą uciskania, oklepywania i głaskania. Oddziałuje na mięśnie, stawy, narządy, układy, ale i naczynia krwionośne człowieka. Efektywnie stymuluje bowiem układ krążenia, w znaczny sposób obniża napięcie nerwowe i sprzyja stopniowemu rozluźnianiu mięśni. W zależności od problemu z jakim zgłasza się pacjent, fizjoterapeuta decyduje też czy masaż leczniczy ma być wykonany całościowo, czy ma koncentrować się na konkretnych obszarach ciała.
I chociaż na ogół uważa się, że masaże lecznicze mają największe znaczenia przy niesieniu ulgi pacjentom ze schorzeniami kręgosłupa, nie jest to prawda. W praktyce okazuje się bowiem, że tego rodzaju zabiegi skutecznie pomagają też chorym po urazach i takim u których zdiagnozowano wzmożone napięcie nerwowe i mięśniowe. Poza tym, masaże lecznicze świetnie wpływają na układ nerwowy i pokarmowy człowieka, a także poprawiają stan i wygląd jego skóry. Przykładem masażu leczniczego szczególnego przeznaczenia jest choćby masaż limfatyczny – zabieg znacząco redukujący różnego rodzaju obrzęki.
W jakich sytuacjach masaż leczniczy jest zatem wskazany? Wyróżnić można trzy podstawowe kategorie dolegliwości z którymi masaż leczniczy radzi sobie najlepiej. Po pierwsze – są to dolegliwości ze strony układu ruchu, a więc złamania, stłuczenia, przeciążenia i napięcia. Po drugie – są to dysfunkcje układu krążenia. Taki zabieg zwiększa ukrwienie i poprawia ogólne krążenia, to z kolei stymuluje pracę serca i dotlenia organizm. I wręczcie po trzecie – są to choroby układu oddechowego. Masaż leczniczy zwiększa ukrwienie płuc, stymuluje również mięśnie oddechowe.
Masaże z dojazdem do pacjenta
Gdy stan naszego zdrowia nie pozwala na wyjście z domu, a już na pewno na udanie się do specjalistycznej placówki, warto znaleźć rehabilitanta który swoje usługi wykonuje zarówno u siebie w gabinecie, jak i z dojazdem do klienta. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by profesjonalny masaż klasyczny lub leczniczy wykonać w warunkach domowych.
Tak działa choćby wrocławski gabinet fizjoterapii – Global Therapy – po wcześniejszej rejestracji pacjent powiadamiamy zostaje o przebiegu planowanej u niego wizyty, która z reguły trwa około 50 minut. W ten sposób każdy, kto z jakichkolwiek powodów ma problem z samodzielnym dotarciem do rehabilitanta i tak może liczyć na jego pomoc.