Higiena to podstawa – poznaj najprostsze sposoby ochrony przed chorobami

higiena rąk

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny jest podstawą zachowania zdrowia i ochrony organizmu przed wirusami, w tym przeciwko koronawirusom, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Koronawirusy są wrażliwe na wysoka temperaturę oraz środki dezynfekcyjne, stąd noszenie maseczki i zachowanie odpowiedniej higieny rąk może zabezpieczyć nas przed zakażeniem.

Higiena dłoni sposobem na uniknięcie zakażenia wirusami 

Higiena dłoni jest jednym ze sposobów uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusów, bakterii i grzybów, które odpowiadają za większość chorób, na które zapada człowiek. Naukowcy, po przebadaniu wielu ludzkich koronawirusów, doszli do przekonania, że mogą one przeżyć poza organizmem człowieka na różnych powierzchniach aż do dziewięciu dni. Szanse te tracą w zetknięciu z temperaturą już 30 lub 40 stopni i w kontakcie ze środkami do dezynfekcji. Powodem rozprzestrzeniania się wirusów jest zbyt rzadkie i niepoprawne mycie rąk przez ludzi. Pierwszą zasadą jest mycie ich mydłem przez 30 sekund w dużej ilości ciepłej wody. Po zwilżeniu dłoni wodą i nałożeniu mydła w płynie na wewnętrzną ich stronę należy je rozprowadzić palcami po wewnętrznej stronie rąk. Następnie po spleceniu palców trzeba je rozprowadzić między nimi. Kolejnym krokiem jest namydlenie zewnętrznej strony dłoni wnętrzem drugiej ręki i na przemian. Potem mydlimy kciuki, a w następnej kolejności nadgarstki i spłukujemy ręce oraz suszymy papierowym ręcznikiem. Absolutnie konieczne jest stosowanie środków dezynfekcyjnych na alkoholu i unikanie dotykania twarzy, a przede wszystkim oczu i nosa dłońmi. 

higiena dłoni chroni przed chorobami

Noszenie rękawiczek lateksowych sposobem na uniknięcie zakażenia wirusami

Noszenie rękawic lateksowych chroni człowieka przed zakażeniem wirusami. Chronią one dłonie przed uszkodzeniem z powodu używania środków dezynfekcyjnych, a także przed kontaktem z wirusami, które mogą pozostawać na powierzchniach przedmiotów. Szczególnie niebezpieczne jest dotykanie twarzy w rękawiczkach, a przede wszystkim okolic śluzówki nosa i oczu, gdyż tą drogą wirusy w bardzo łatwy sposób dostają się do organizmu człowieka.

Noszenie rękawiczek absolutnie nie zwalnia z częstego mycia dłoni. Rękawice lateksowe są produktem jednorazowego użytku, dlatego po ich zdjęciu wyrzucamy je do kosza. Istotną sprawą dla uniknięcia zakażenia wirusami jest prawidłowe ich zdjęcie z dłoni, aby nie miały one kontaktu z ludzkim ciałem. W tym celu należy złapać jedną z nich przy nadgarstku i zdjąć do połowy dłoni, podobną czynność wykonujemy z drugą rękawiczką. Potem obie należy ściągnąć, chwytając rękawiczki od wewnętrznej strony i wyrzucić jak najszybciej do kosza, unikając kontaktu ich z ciałem, ponieważ może dojść do transmisji wirusa. Używanie rękawiczek jednorazowych może zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusami, odpowiedzialnymi za wiele bardzo poważnych chorób, nawet śmiertelnych, na przykład COVID-19.

Noszenie maseczek sposobem na uniknięcie zakażenia wirusami

Noszenie maseczek jest jednym ze sposobów uniknięcia zakażenia wieloma groźnymi dla organizmu ludzkiego wirusami. Maseczki są zdecydowanie lepszą i skuteczniejszą ochroną przed wirusami niż przyłbica. Nie każda maseczka skutecznie chroni organizm przed wirusami. Można wykonać prosty test sprawdzający, polegający na zdmuchnięciu zapalonej świecy w maseczce. Jeśli nie jest to możliwe, to znaczy, że jest to produkt skutecznie chroniący przed wirusami. Idealna maseczka powinna zatrzymywać krople wydalane podczas kichania lub kaszlu z dróg oddechowych i cząstki, które unoszą się w powietrzu.

Zdecydowanie należy wybierać te jednorazowe, jako bardziej higieniczne niż produkty tego rodzaju wielokrotnego użytku. Unikniemy kłopotliwego dbania o ich wypranie i przechowywanie po okresie użytkowania. Jednorazowe maseczki po prostu wyrzucamy, unikając w ten sposób transmisji wirusów do organizmu. Rynek środków ochronnych zapewnia swoim klientom możliwość zakupu jednorazowych maseczek chirurgicznych w cenie 2 złotych za sztukę, pakowanych po 50, 100 i 1000 sztuk. Składają się one z trzech warstw, które skutecznie zabezpieczają przed transmisją wirusów. Zewnętrzna warstwa produktu chroni noszącego przed zagrożeniem wirusami. Środkowa natomiast filtruje zanieczyszczenia, a wewnętrzna zapobiega podrażnieniom skóry i zapewnia komfort użytkowania. Zaopatrzone są w delikatny drucik i rozciągliwe troczki, dzięki czemu bardzo dobrze przylegają do powierzchni twarzy. W trakcie noszenia maseczek nie należy przekraczać czasu ich użytkowania. Po jego upływie należy maseczkę zdjąć, wyrzucić do kosza i wymienić na nową. 

Zachowanie podstawowych zasad higieny poprzez mycie rąk i odpowiednie noszenie maseczki i rękawiczek skutecznie zabezpiecza organizm człowieka przed wirusami. 

September 30th, 2020 by