Medycyna konwencjonalna w wielu krajach posiada konkurencję w postaci leczenia alternatywnego. Głównie jest to medycyna naturalna. Istnieją nawet specjalne studia, jakie przygotowują swoich studentów do tego rodzaju diagnostyki, więc rzeczywiście warto mieć to wszystko na uwadze w takim momencie, ponieważ być może i w naszym kraju z takimi rozwiązaniami będziemy mieć do czynienia. Wciąż jednak wiele osób waha się przed wyłącznie takim leczeniem. Zazwyczaj z alternatywnych metod terapii korzystają osoby, wobec których medycyna konwencjonalna jest bezradna. Czasami okazuje się, że rzeczywiście zmiany nowotworowe się cofają, a dolegliwości znikają. Często jednak jest to siła psychiki, a nie osiągnięcia medycyny naturalnej czy bioenergoterapeuty.
Przede wszystkim leczenie alternatywne opiera się na większym kontakcie z pacjentem. Taki specjalista robi dość dokładny wywiad, wsłuchuje się w potrzeby swojego rozmówcy. Jest to dobry sposób, by pacjent poczuł się komfortowo. Takiej empatii brakuje u lekarzy tradycyjnych, więc być może jest to jeden z powodów zainteresowania medycyną naturalną. Leczenie z kolei odbywa się za pomocą mieszanek ziół i naturalnych składników, jakie stymulują prace organizmu. Zwolennicy medycyny konwencjonalnej uważają jednak, że takie leczenie nie jest skuteczne, gdy mamy do czynienia z naprawdę groźną chorobą i jedynie farmakologia może tutaj pomóc.
W Polsce nie ma regulacji dotyczących medycyny alternatywnej. Wobec tego pójście do samozwańczego specjalisty zawsze stanowi ryzyko. Należy więc dokładnie sobie przemyśleć, czy w ręce takiej osoby chcemy złożyć nasze zdrowie. Czasami w medycynie konwencjonalnej po prostu trafiamy na nieodpowiedniego lekarza. Można więc poszukać innego specjalisty, który nie będzie nam wypisywał od razu leków, ale jednak wykona badania, zrobi dokładny wywiad i rzeczywiście będziemy mogli się czuć na wizycie komfortowo. Wybór oczywiście należy do każdego indywidualnie. Każdy może się leczyć w taki sposób jak mu odpowiada, lub zrezygnować z opieki medycznej.