Jak powstają pieprzyki? Czy trzeba się ich obawiać?

dermatolog

Znamiona barwnikowe, inaczej zwane pieprzykami powstają na skutek nadmiernego gromadzenia się tak zwanych melanocytów. Jednak nie jest to sytuacja patologiczna, by od razu się nią przejmować. Pieprzyki znaleźć można na skórze praktycznie wszystkich ludzi. W mniejszych lub większych ilościach, ale jednak!
Generalnie więc, nie ma poważniejszych podstaw do tego, by pieprzyków w szczególny sposób się obawiać. Ma je w końcu prawie każdy z nas i w większości przypadków nie zagrażają one naszemu zdrowiu. Bywa jednak, że czasami trzeba je usunąć. Na jaką metodę najlepiej się wówczas zdecydować i kiedy to zrobić?

Usuwanie pieprzyków – kiedy, dlaczego i jak to zrobić?

Usunięcie pieprzyka jest wskazane nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i estetycznych. Zdarza się, że zmiana haczy o ubrania i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Czasami wyrasta też w niekorzystnym z punktu widzenia wygody i estetyki miejscu – na przykład na powiece.
Skupiając się jednak na kwestiach zdrowotnych, lekarze zazwyczaj proponują usuwanie tych zmian, które w sposób szczególny narażone są na działanie promieni słonecznych. Tak, by pod ich wpływem po czasie nie stały się niebezpieczne dla zdrowia. Oczywistym jest, że do usunięcia nadają się również te, które z jakichś powodów wydają się podejrzane.
Z jakiej metody niwelowania zmiany wówczas skorzystać? Do wyboru pozostaje zarówno ta chirurgiczna, jak i laserowa. Pierwsza polega na usunięciu pieprzyka za pomocą skalpela. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie badań histopatologicznych zmiany. Takowe potwierdzą lub zaprzeczą ewentualnemu jej zezłośliwieniu. Laser jest z kolei metodą szybszą i mniej inwazyjną. Po zabiegu pozostaje jedynie strupek i nie trzeba zakładać szwów. Przy zastosowaniu lasera nie ma jednak szans na to, aby wycinek mógł zostać później zbadany.
Koniec końców, to lekarz powinien zatem zdecydować, która metoda w naszym przypadku powinna zostać zastosowana. My możemy jedynie obserwować nasze zmiany i poinformować specjalistę o ewentualnych podejrzeniach.
Dlatego też najlepiej wybrać klinikę oferującą zarówno laserowe, jak i chirurgiczne usuwanie zmian. To pozwoli na wybór i większe pole manewru lekarza.

dermatolog
Sygnały ostrzegawcze – wielkość, kształt i barwa pieprzyków

Bywają wspomniane na początku sytuacje, w których pieprzyk zaczyna wyglądać podejrzanie. Koniecznie musimy wychwycić ten moment, by na czas udać się do specjalisty. By zareagować w porę, zaleca się regularne przyglądanie swojej skórze. Co wobec tego powinno nas zaniepokoić?
Przede wszystkim asymetria. Jeśli do tej pory kształt pieprzyka był regularny, a nagle zaczyna się przekształcać, istnieje podejrzenie, że może być to wynikiem jego zezłośliwienia. Jeśli dodatkowo zmiana ma nieregularne, postrzępione brzegi – ryzyko jest tym większe. Ważny jest również kolor pieprzyka. Zagrożenie powstaniem czerniaka sygnalizuje niejednolita barwa. Takowa oznacza bowiem, że melanocyty rozkładają się w zmianie nierównomiernie. Znaczenie ma również średnica podejrzanej zmiany. Niezagrażający zdrowiu pieprzyk nie jest większy niż 0,5 centymetra. Jego większa postać powinna być już skonsultowana z dermatologiem.
Tak czy inaczej, każda taka zmiana, która pojawia się nagle, a więc w przeciągu trzech miesięcy może niestety świadczyć o rozwijającej się chorobie. Nie lekceważmy zatem sygnałów ostrzegawczych. Jeśli tylko zauważymy którąkolwiek z wyżej wymienionych nieprawidłowości – udajmy się do dermatologa.

December 10th, 2019 by