Jak zrobić świecę w domu?

Czynność ta jest coraz bardziej popularna w dzisiejszych czasach. Wyrabianie własnych świeczek w domu jest o wiele tańsze i zdrowsze. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, co znajduje się w świeczkach, zwłaszcza zapachowych ze sklepu.

Na samym początku musimy zaopatrzyć się we wszelkie przydatne elementy. Wyrób świecy nie jest trudny, lecz czasochłonny. Trzeba bacznie obserwować, jak zachowuje się wosk i pilnować go. Dodatkowo, każdą czynność należy wykonywać bardzo ostrożnie i po kolei.

Co będzie nam potrzebne do stworzenia świecy?

Przede wszystkim musimy zdobyć wosk lub parafinę. Kolejnym ważnym elementem będą foremki. Dodatkowo, trzeba kupić odpowiednią ilość lub długość knota. Wyrób świeczek będzie możliwy, jeśli zastosujemy garnek z podwójnym dnem lub taki, który służy gotowaniu na parze. Musimy mieć chochelkę do nabierania wosku z garnka. Trzeba też zadbać o to, by miejsce pracy było czyste zarówno przed jak i po wykonywaniu świec. Przydatne mogą być akcesoria takie jak lejek, barwniki lub kwiaty i inne elementy, które chcemy dodać do naszych świeczek. Ponadto, będzie nam potrzebna suszarka, która pomoże nam uformować świece i przyspieszyć proces schnięcia wosku. Jeśli chcemy nadać świecom finezyjny kształt, możemy użyć pilniczka lub nożyka.

  • Najpierw trzeba umieścić jeden garnek z wodą na kuchence (powinien być napełniony wodą w około 2/3), a drugi nałożyć na ów garnek z gotującą się wodą. W środku drugiego garnka musi znajdować się wosk lub parafina. Istotne jest, by cały czas być przy garnku, ponieważ gdy parafina osiągnie 100 stopni, może ulec samozapłonowi.
  • W garnku należy wymieszać wosk z barwnikami. Dziś możemy dostać każdy kolor farby. Musimy jednak pamiętać, że im bardziej intensywny/ ciemny kolor chcemy uzyskać, tym więcej barwnika musimy dodać.
  • Trzeba sprawdzać, jaką temperaturę osiąga parafina. Gdy wosk będzie płynny, zdejmujemy garnek i wyłączamy gaz. Ważne jest, by używać termometru kuchennego, który może sięgać temperatury do 180 stopni.
  • Chochelką lub łyżką ze stali nierdzewnej nabieramy wosk z naczynia i rozlewamy do foremek. Najlepiej jest kupić metalowe foremki. Choć są droższe, posłużą nam przez parę lat. dodatkowo, foremki z metalu są bardziej odporne na temperaturę – dzięki temu możemy wlać wosk przekraczający temperaturę 100 stopni. Do przelewania wosku do foremek możemy użyć lejka.
  • W momencie, gdy wosk znajduje się w stanie ciekłym, na dnie foremki należy umieścić knot. Najlepszym wyborem będzie knot z bawełny, dość grubo spleciony. Taki knot będzie się palił dłużej i mocniej.
  • Potrzebna nam będzie suszarka do włosów, by nadać świeczkom odpowiedni kształt. Suszenie dodatkowo przyspieszy zasychanie wosku lub parafiny.

 

świeca w domu

Świeca dla każdego

Wykonywanie świec to czynność, którą może wykonać każdy z nas. W dzisiejszych czasach, coraz bardziej popularne stają się wyroby domowe. Handmade jest jednak nie tylko modny, ale i stanowi dla nas tanie i szybkie rozwiązanie wielu spraw. Jest to świetna opcja dla osób, które kochają wyroby domowe, ozdoby oraz dla artystów. Wiele jest sklepów autorskich, które mogą zaoferować nam właśnie świeczki wykonywane w domu. Co prawda, robienie własnych świeczek zajmie nam sporo czasu, jednak efekt jaki uzyskamy będzie powodem do dumy i podziwu ze strony naszych znajomych.

August 30th, 2017 by