Wibratory logopedyczne są polecane przez specjalistów na całym świecie. Szybkie i trwałe efekty jakie przynosi regularne stosowanie wibratorów zachęca wielu rodziców do kupna urządzenia i wprowadzenia ćwiczeń z jego użyciem w plan dnia dziecka.
Zastosowanie wibratorów do ćwiczeń logopedycznych
Jest on pomocny do nauki poprawnej wymowy głosek, zwłaszcza litery “r”, z którą wiele dzieci ma spory problem. Są one wykorzystywane również podczas terapii dzieci z autyzmem, zespołem Downa lub upośledzonych umysłowo. Wolniejszy rozwój często jest przyczyną niepoprawnej artykulacji. Zwłaszcza dzieci z zespołem Downa mają problemy z odpowiednim ułożeniem języka jamie ustnej. Wibrator logopedyczny pomoże również w tej sytuacji i pozwoli nabyć dziecku poprawnych odruchów. Ponadto urządzenia te mogą służyć rehabilitacji osób po udarze lub wylewie. Tacy ludzie często cierpią na afazję i dysartrię, której mogą się pozbyć tylko za pomocą regularnych i dobrze skomponowanym ćwiczeniom.
Jak działają wibratory logopedyczne? Ich drgania masują podniebienie, dziąsła oraz język. Ułatwiają nabycie pożądanych nawyków, a jednocześnie dbają o higienę jamy ustnej. Należy jednak pamiętać, że wibratory nie zastąpią całej terapii. Są one jedynie dodatkiem, który ma zagwarantować szybkie efekty. Nie dobierajmy wibratorów samodzielnie. Jeśli nasze dziecko ma problemy z poprawną artykulacją koniecznie udajmy się do logopedy, który zleci odpowiednie ćwiczenia i być może uzupełni je właśnie o wibrator. Nie zapominajmy, że umiejętność poprawnej wymowy doda naszemu dziecku sporo pewności siebie i zagwarantuje dobry start od najmłodszych lat. Jeśli zaobserwujemy u naszego malucha złe nawyki lub jakiekolwiek trudności związane z wymową, szybko udajmy się do specjalisty zanim dziecko utrwali złe przyzwyczajenia.
Wibrator logopedyczny to istotny element terapii poprawnej wymowy i rozwoju aparatu artykulacyjnego.
Czym różnią się wibratory logopedyczne
Obecnie na rynku producenci oferują nam szeroki wybór wibratorów logopedycznych, przy czym każdy z nich daje odmienne efekty i jest wykorzystywany przy różnych wadach. Różnią się one kształtami, wymiennymi głowicami. Niektóre z nich przeznaczone są do masażu zewnętrznego , a niektóre do wewnętrznego Jakie podstawowe rodzaje możemy wyróżnić?
- Wibratory logopedyczne w formie nakładki na palec, posiada zazwyczaj wymienne głowice różniące się strukturą. Po założeniu na palec wskazujący, kciuk daje możliwość przytrzymania podbródka tak by usta pozostały zamknięte. Wykorzystywany jest zazwyczaj w terapii zewnątrzustnej oraz jako masażer przedniego obszaru języka. Zasilany jest on na baterie, które z łatwością możemy wymienić.
- Wibratory logopedyczne w kształcie długopisu, są najczęstszym używanym rodzajem. Wibrator można wykorzystywać dwustronnie oraz posiada różne rodzaje nakładek. Może być stosowany do masażu wszystkich części języka jak i dziąseł i podniebienia. Wygodny uchwyt ułatwia dotarcie nawet do głębszych elementów jamy ustnej.
- Wibratory w kształcie obustronnej łyżeczki zazwyczaj wykonane są z miękkiego i giętkiego silikonu. Ich przeznaczenie jest nieco inne od reszty modeli. Umożliwia on przyzwyczajenie pacjenta do spożywania pokarmów stałych. Jest to pewnego rodzaju pomost, który pomoże zmianę nawyków. Drgania urządzenia imitują ruch pokarmu i zapobiegają szybkiemu połykaniu grążącemu zadławieniem. Delikatne wibracje pobudzą naturalny ruch warg, który zapoczątkuje odruch zapobiegający ślinieniu się.
Bardzo ważne jest aby wibrator był wykonany z odpornego materiału dostosowanego pod względem medycznym. Powinien być łatwy w zachowaniu higieny i zaprojektowany tak by bez problemu można było go wyczyścić ze śliny i kawałków jedzenia. Wibrator logopedyczny powinien mieć atest i potwierdzony certyfikat jakości. Nie może zawierać małych lub ostrych elementów ponieważ będzie to groziło zadławieniem się.