Na lęki najlepsza psychoterapia

psychoterapia

Tempo współczesnego życia wiąże się z powstawaniem problemów oraz leków, które towarzyszą nam przez długi czas, skutecznie utrudniając życie. Nie jesteśmy w stanie cieszyć się zarówno z małych, jak i ważnych rzeczy, spychając pozytywne momenty na margines. Do zrozumienia i rozwiązania tych trudności konieczna może się okazać psychoterapia.
Spadek jakości życia, który wiąże się z dobrym samopoczuciem psychicznym, doprowadza do tego, że nie jesteśmy w stanie utrzymać dobrych relacji z bliskimi oraz znajomymi z pracy, zaniedbujemy innych oraz swoje obowiązki zawodowe. Następuje nagłe pogorszenie się wyników w pracy, nic nie sprawia nam przyjemności. Za ten stan prawdopodobnie odpowiedzialny jest lęk.

Lęki – efekt uboczny współczesnego świata

Nieustanny pęd za rozwojem i pogoń za lepszym wykształceniem, dobrze płatną pracą doprowadza do zmęczenia organizmu, a w efekcie do utraty wiary w siebie i w swoje możliwości. Można do tego dodać konieczność podejmowania trudnych decyzji i brania udziału w nowych wydarzeniach, przy małej pewności siebie i niskim poczuciu własnej wartości. W takiej sytuacji nietrudno jest o wykształcenie się lęku.

Skąd się biorą lęki?

Pochodzenie lęków jest różne, najczęściej jest to jednak odpowiedź na długotrwały stres, który towarzyszy nam w życiu codziennym. Obawa przed złym szefem albo pracownikiem, który utrudnia nam codzienne obowiązki, w początkowej fazie wywołuje zniechęcenie. Jeśli taka sytuacja występuje od dłuższego czasu, pojawia się lęk, który znacznie wpływa na jakość życia i sposób wykonywania obowiązków. Warto pamiętać, że osoba, która odczuwa lęk często nie zdaje sobie sprawy z jego występowania. Duszności, omdlenia czy inne charakterystyczne objawy zrzuca na zmęczenie nadmiarem obowiązków. Podobnie jak złe samopoczucie czy obniżoną odporność na choroby.
Jednak nie tylko zła sytuacja w miejscu pracy może być przyczyną powstawania lęku – oprócz uwarunkowań społecznych, czynnikiem wywołującym napady lękowe są również wpływy psychologiczne i biologiczne. Niekiedy lęk jest reakcją obronną dla organizmu, która rodzi się w naszych umysłach. Dlatego leczenie lęku jest związane z poznawaniem siebie i sposobu postrzegania przez nas świata zewnętrznego.

smutna osoba

Lęk to naturalny stan emocjonalny – staje się jednak problematyczny w momencie, kiedy skutecznie dezorganizuje życie, doprowadzając nierzadko do nieszczęścia.

Lęk a strach – różnice

Z racji tego, że lęki kształtują się w naszych umysłach i wynikają raczej z reakcji obronnej na długotrwały stres, trudniej się je leczy. Strach natomiast to nasza naturalna reakcja na chwilowe sytuacje, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu albo życiu. Bez strachu ludzkości trudno byłoby przetrwać na świecie. Lęk utrudnia życie, sprawia, że jest one nieszczęśliwe, puste. Dlatego konieczne może być podjęcie leczenia lęku za pomocą psychoterapii.

Leczenie lęków – gdzie szukać pomocy?

Wbrew pozorom lęk można szybko i skutecznie wyleczyć, wiedząc, że jego początek ma podłoże psychologiczne. Leczenie za pomocą psychoterapii to jeden z nielicznych sposobów na to, aby zrozumieć swoje lęki i poradzić sobie z nimi.
Dobry psychoterapeuta podczas sesji pomoże pacjentowi przeanalizować swoje życie oraz sytuacje, które mogły wywołać lęk. Sposób dobrania terapii jest zależny od stanu zaawansowania lęku – odpowiednio długo będzie trwała również cała psychoterapia. Dobry psychoterapeuta będzie w stanie rozpoznać konkretne objawy lęków, nawet te, które mają podłoże somatyczne i nierzadko stanowią spory problem do zdiagnozowania dla lekarzy o różnych specjalnościach.

psychoterapia
Psychoterapeuta na podstawie doświadczenia zawodowego, odpowiednich kwalifikacji, ale również wrodzonej empatii, będzie w stanie wczuć się w sytuację pacjenta, znajdując tym samym źródło problemu. Będzie to o tyle istotne, że dzięki temu podjęta psychoterapia będzie znacznie skuteczniejsza. Dobry psychoterapeuta pomoże zrozumieć pacjentowi mechanizmy, które wywołały u niego lęk, a także ułatwi zapanowanie nad nimi w przyszłości.

Psychoterapia jako sposób leczenia lęku

Psychoterapia jest najlepszym sposobem na pozbycie się swoich lęków. Zgłaszając się na psychoterapię, warto pamiętać, że efekt końcowy jest również uzależniony od chęci współpracy pacjenta ze specjalistą. Dobry psychoterapeuta będzie robił wszystko, aby pomóc wyleczyć lęki, ale będzie potrzebował do tego dialogu, aby móc poznać wszystkie powody, który stały się przyczyną problemu.

October 23rd, 2019 by