Przywróć ciału i umysłowi energię – relaksacja przed snem

zdrowy sen

Jeśli chcesz spać zdrowo i nie przejmować się zmęczeniem po przebudzeniu, wprowadź odrobinę relaksacji do swojego wieczornego rytuału. Nie każdy odczuwa przyjemność z medytacji czy jogi, ale istnieją pewne techniki relaksacyjne które z pewnością warto wypróbować przed wejściem do łóżka.

Jak przywrócić ciału i umysłowi energię i budzić się wypoczętym?

Jak zrelaksować się przed snem? Zdrowy sen to recepta na to, by obudzić się rześkim i wypoczętym, z pełną energią fizyczną i umysłową potrzebną na pokonanie kolejnego dnia. Kłopoty ze snem mogą wynikać nie tylko z niewygodnego łóżka czy nadmiernego światła w sypialni, ale przede wszystkim ze stresu, złej diety, stylu życia czy braku relaksu. O ten ostatni możesz zadbać wdrażając do swoich wieczornych rytuałów kilka prostych technik rozluźnienia.

Relaksacja przed snem wyciszy organizm i przygotuje go do wypoczynku, a jednocześnie pozwoli zmniejszyć odczuwany stres, który może powodować szalone nocne sny czy rozdrażnienie po przebudzeniu się.

  • Regularne ćwiczenia, choć wielu mogą nie kojarzyć się z relaksem, w rzeczywistości są naprawdę dobrą metodą rozładowania stresu i odbudowania energii fizycznej i umysłowej po ciężkim dniu. Pamiętaj jedynie, by nie ćwiczyć zbyt intensywnie bezpośrednio przed spaniem. Postaw na trening po południu lub lekką, rozciągającą jogę przed snem skupioną przede wszystkim na wyciszeniu organizmu.
  • Odłóż telefon, złap za książkę. Jednym ze skutecznych sposobów na relaksację przed snem jest odsunięcie się od wszelkich źródeł niebieskiego światła. O ile możesz poczuć się śpiąco przed telewizorem, znacznie zdrowiej jest poczytać książkę, posłuchać muzyki czy włączyć audiobook.
  • Klasyczna medytacja. Nawet 10 minut spędzonych z zamkniętymi oczami, w zupełnej ciszy lub przy akompaniamencie delikatnej muzyki i w skupieniu na własnym oddechu może poprawić jakość Twojego snu i ogólne samopoczucie. Taki sposób odpuszczania stresu z całego dnia doskonale rozluźnia całe ciało i pozwala przygotować je do wypoczynku.
  • Postaw na kąpiel i wieczorny spacer. Podnoszenie temperatury ciała przed snem nie jest zalecane, ale jeśli odpowiednio zaplanujesz swój wieczór możesz z powodzeniem wykorzystać kąpiel lub prysznic i zorganizować domowe SPA. Włącz w wieczorny relaks elementy aromaterapii i wycisz się tak, jak lubisz. Żeby ochłodzić ciało do idealnej temperatury przed snem, postaw na spokojny wieczorny spacer pod gwiazdami.
  • Wykorzystaj treningi relaksacji. Lubisz gotowe rozwiązania? Przetestuj treningi relaksacji Schultza lub metodę Jacobsona. To sprawdzone i zaufane techniki relaksacyjne, które już wielu pomogły w wyciszeniu organizmu i poprawieniu jakości snu, samopoczucia i codziennego nastawienia do świata.

zdrowy sen

Relaksacja w dobrze urządzonej sypialni

Jednym z elementów wieczornej relaksacji, o którym warto pamiętać chcąc zadbać o pełną regenerację energii jest dobrze urządzona sypialnia. W pomieszczeniu, od którego nie bije dobra energia trudno o pełen relaks i odprężenie. Bałagan przy łóżku, ciemna, ciężka pościel, niewygodny materac, brak zasłon w oknach regulujących wpadające światło – wiele elementów może wybić Cię w sypialni z równowagi. Co proponujemy?

Przede wszystkim przyjrzyj się swojemu materacowi i zastanów kiedy ostatnio był wymieniany na nowy. Materace zużywają się jak każdy inny mebel, a ubita pianka czy zużyte sprężyny nie będą ułatwiały zdrowego ułożenia ciała do snu. Jeśli wybierasz nowy materac, postaw na modele dopasowane do Twojej ulubionej pozycji snu, dopasowujące się do ciała i gwarantujące dobre wsparcie dla kręgosłupa. Nie bez znaczenia będzie też pościel i kołdra – wybierz materiały oddychające, dobrze odprowadzające wodę i nie powodujące przegrzewania się ciała przez całą noc.

April 27th, 2020 by