Ortoptysta to nadal termin mało znany dla wielu osób. Specjalista ten pomaga w skutecznym leczeniu wielu dolegliwości związanych z nieprawidłowym widzeniem. Jak wygląda skuteczna praca z ortoptystą? Kiedy warto się do niego zgłosić?
Czym zajmuje się ortoptysta?
Do jego zadań należy diagnozowanie chorób wzroku oraz dobór odpowiednich metod leczenia, a także podejmowanie stosownej rehabilitacji. Do ortoptysty udajemy się także wtedy, gdy na stałe nosimy szkła korekcyjne i chcemy upewnić się, że nadal należycie spełniają swoje zadanie i czy nie jest konieczna ich wymiana (zużytych szkieł na nowe lub całkowita zmiana parametrów korekcyjnych).
Kiedy warto zgłosić się do ortoptysty?
Powodów ku temu jest wiele. Ortoptysta odpowiada za dobieranie skutecznych metod leczenia niefarmakologicznego oraz bez interwencji chirurgicznej. Często stosowane są również różnego rodzaju ćwiczenia, dzięki czemu poprawa sprawności wzroku staje się jeszcze bardziej możliwa. Warto rozważyć wizytę u ortoptysty zawsze, w przypadku dostrzeżenia problemów ze wzrokiem.
Jakie objawy powinny niepokoić?
Wszelkie związane z pogorszeniem widzenia. Czyli konieczność czytania z bliższej odległości niż dotychczas, zamazany obraz, częste bóle głowy i oczu, szybkie zmęczenie w czasie lektury czy też problemy z przenoszeniem uwagi z przedmiotów dalekich na bliskie i odwrotnie. Znaczącym objawem jest pocieranie, mrużenie oczu.
Objawy takie są niepokojące szczególnie u dzieci i powinniśmy reagować jak najszybciej, gdyż dzięki temu szanse na całkowite wyleczenie wady znacznie wzrastają.
Czym jest terapia ortoptyczna?
Inną nazwą jest terapia widzenia, która polega nie tyle na leczeniu wzroku, ile na dostarczaniu do mózgu nowych bodźców. Terapia widzenia wykorzystuje neuroplastyczność mózgu, czyli zdolność do uczenia się, zapamiętywania, czy samoregeneracji. Może to brzmieć nieco nieprawdopodobnie, lecz terapia ta ma na celu nauczenie się świadomego widzenia. Umożliwia to rozwój możliwości wzrokowych.
Jest ona szczególnie polecana zarówno w przypadku wad związanych
z zezem, jak i innych, choćby takich jak zaburzenia akomodacji, fiksacja, lub zaburzenia widzenia powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu, lub uszkodzone mięśnie zewnątrzgałkowe.
Terapia widzenia – na czym polega?
By rozpocząć skuteczną terapię, konieczna jest przedtem wizyta u okulisty lub ewentualnie innych lekarzy, którzy wyklucza prawdopodobne inne przyczyny dolegliwości, z którymi się zmagamy. Gdy już trafiamy do ortoptysty, ten na podstawie szeregu badań specjalistycznych ustala dalszy przebieg całego leczenia.
Poniżej przykłady wykonywanych badań:
- badanie sprawności akomodacji oka
- badanie dna oka
- sprawdzanie ostrości oka do dali i do bliży
- sprawdzanie koordynacji gałek ocznych
- badanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- inne, tradycyjnie wykonywane badania wzroku
Po wykonaniu odpowiednich badań, następuje dobór stosownych ćwiczeń. Najlepsze wyniki uzyskuje się u dzieci, których narządy są o wiele bardziej podatne na zamiany i samoregenerację, lecz nie wyklucza to sukcesu również u starszych.
Na co uważać przy doborze ortoptysty?
Polski system edukacji wciąż nie zapewnia wyższego wykształcenia w zawodzie ortoptysty. By nim zostać, konieczne jest ukończenie szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej na kierunku związanym z ortoptyką. Wówczas zyskuje się dyplom uprawniający do uprawiania zawodu. Istnieją również kursy dokształcające, jednak samo ich odbycie bez zdobycia dyplomu nie uprawnia do wykonywania zawodu.
Sprawdzajmy zatem, czy specjalista, do którego się udajemy, na pewno uzyskał w tym kierunku stosowną wiedzę i uprawniania, czy też jest po kilku krótkich kursach i nie powinien prowadzić działalności. Najlepszy ortoptysta to taki, który ma nie tylko uprawnienia, lecz także nieustannie rozwija swoją wiedzę, a także ma nienaganne podejście do pacjentów, szczególnie tych najmłodszych.
W Polsce specjalizacja ta nie jest nadal popularna, dlatego brakuje specjalistów, a przede wszystkim świadomości wśród pacjentów, że istnieje osoba, która może pomóc im w wielu problemach z widzeniem. W placówkach prowadzonych przez OneDayClinic znaleźć można także konsultacje u ortoptysty. Jednym z takich miejsc jest placówka OneDayClinic we Wrocławiu, w której przyjmuje mgr inż. Monika Gwara, optometrystka i ortoptystka, a także optyk.