Schłodzenie po treningu – czego unikać

roller wałek do masażu w schładzaniu po treningu

Odpowiedni poziom aktywności fizycznej jest niezbędny dla zachowania właściwych funkcji organizmu, dlatego tak ważne jest dodatkowe źródło ruchu w postaci treningów na siłowni bądź ćwiczeń wykonywanych w domu. Rozpoczynając pracę nad kondycją, powinniśmy skupić się jednak nie tylko na tym, co robimy w trakcie treningu, ale także na czynnościach wykonywanych po jego zakończeniu.

Z czego powinien składać się trening?

Według profesjonalnych trenerów i ekspertów w dziedzinie fitnessu, właściwy trening powinien składać się z trzech części: 

 • rozgrzewki
 • treningu właściwego
 • wyciszenia / schłodzenia

O ile z reguły pamiętamy o konieczności rozpoczęcia treningu od rozgrzewki, w trakcie której przygotowujemy serce do wzmożonego wysiłku i konieczności przyjmowania większych porcji tlenu, tak ostatnia partia w postaci wyciszenia jest często traktowana przez nas po macoszemu. Gwałtowne kończenie ćwiczeń może być jednak szkodliwe dla naszego organizmu. Brak schładzania prowadzi do ogólnego osłabienia i zawrotów głowy, ma również wpływ na powstawanie zakwasów

Czego unikać po treningu?

Po pierwsze należy unikać zbyt gwałtownego zakończenia treningu – okres schłodzenia powinien stanowić jego nieodłączną część. Po wysiłku należy wziąć prysznic, najlepiej stopniowo zmniejszając temperaturę wody aż do uzyskania wody zimnej. Należy unikać nagłego ochłodzenia, które może wywołać uczucie szoku, ale także wysokich temperatur zarówno w formie wody w kąpieli, jak i wizyt w saunie. W następstwie treningu ważne jest odpowiednie nawodnienie, jednak trzeba bezwzględnie unikać napojów alkoholowych. Po zakończonych ćwiczeniach należy również powstrzymać się przed przyjmowaniem środków przeciwzapalnych.

Schłodzenie po treningu – czym jest?

Schłodzenie powinno odbywać się zaraz po zakończeniu treningu. Polega ono na uspokajaniu mięśni i stawów poprzez wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych i rozciągających. Dzięki schładzaniu możliwa jest szybsza regeneracja mięśni, bardziej efektywne spalanie tkanki tłuszczowej oraz zapewnienie właściwego funkcjonowania układu krążenia. Zaniedbanie partii treningu polegającej na schładzaniu może powodować bóle głowy i klatki piersiowej oraz wahania ciśnienia i temperatury ciała. Brak schłodzenia organizmu po treningu może być niebezpieczne dla serca, a także naszego ogólnego samopoczucia. 

Skuteczne sposoby na schładzanie po treningu

Najskuteczniejszymi sposobami na schłodzenie organizmu po treningu są:

 • ćwiczenia wyciszające, najlepiej skłony i rozciąganie poszczególnych partii mięśni
 • zachowanie równomiernego, spokojnego oddechu
 • chłodny prysznic
 • masaż lub rollowanie, do którego wykorzystuje się rożnego typu akcesoria, takie jak piłki i wałki do masażu. 

Akcesoria do schładzania po treningu

W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziemy akcesoria, które pomogą w odpowiednim schłodzeniu mięśni po treningu. 

 • Roller

Jest to urządzenie umożliwiające wykonanie automasażu rozluźniającego mięśnie po treningu w celu zapewnienia właściwej ich regeneracji i zapobiegania powstawaniu zakwasów. Sprzęt do rollowania wykonany jest zazwyczaj z pianki o dużej gęstości. Rollery, wałki do masażu, bo nazywa się je i tak, i tak, występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu możliwe jest masowanie różnych partii mięśni. Dostępne są wałki o powierzchni gładkiej oraz wyposażonej w wypustki zapewniające dodatkową stymulację ciała w trakcie rollowania. 

 • Owal sensoryczny

Narzędzie to ma formę gumowego wałka, który posiada drobne wypustki, dzięki czemu może być wykorzystany zarówno do masażu mięśni po treningu, jak i różnego rodzaju ćwiczeń rehabilitacyjnych. 

 • Piłki do masażu

Akcesoria służące rozluźnianiu nadmiernie napiętych po treningu mięśni. Wykonane są zazwyczaj z pianki o dużej gęstości, co upodabnia je do wałków do masażu. Znaczącą różnicą jest ich niewielka średnica, która umożliwia precyzyjny ucisk punktów spustowych stanowiących źródło bólu oraz dotarcie do najtrudniej dostępnych partii mięśni

 • Piłeczki z kolcami

Wykonane z miękkiego PVC małe piłeczki posiadają zaokrąglone kolce zapewniające pozytywne doznania zarówno w trakcie relaksującego masażu schładzającego po treningu, jak i w trakcie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zawory do pompowania przy użyciu igły umożliwiają zmianę ich twardości

Akcesoria do masażu i rollowania dostępne w sklepach sportowych pomagają we właściwym przeprowadzeniu ćwiczeń i zabiegów mających na celu wyciszenie organizmu i schłodzenie po ćwiczeniach. Odpowiednia regeneracja mięśni i stosowanie się do wytycznych odnośnie do tego, co należy robić, a czego unikać po zakończonym treningu, powinny sprawić, że nasza aktywność fizyczna przyniesie pozytywne dla zdrowia efekty. 

April 9th, 2021 by