Jak wycina się odciski chirurgicznie i dlaczego się to robi?

Badanie stóp

Każdy z nas w swoim życiu doświadczył pojawienia się bolesnych odcisków, co jest częstym skutkiem noszenia za ciasnych lub niewygodnych butów.

Niekiedy jednak odciski mogą stać się uporczywym problemem, który będzie źródłem bólu oraz dyskomfortu, a nieleczone mogą doprowadzić nawet do poważnego stanu zapalnego. Odciski są nie tylko nieestetyczne – warto w niektórych sytuacjach zdecydować się na chirurgiczne usuwanie odcisków. Kiedy konieczne jest podjęcie takich kroków?

 

Czym są odciski?

Odciski można również nazwać nagniotkami. Tworzą je obszary zrogowaciałego naskórka o żółtym zabarwieniu. Najczęściej powstają one na skutek długotrwałego, mocnego i nienaturalnego ucisku na daną część stopy.

Odciski mogą również powstać na dłoniach w zwłaszcza w przypadku uprawiania sportów siłowych lub wykonując pracę fizyczną. Powstające zrogowacenia przybierają postać rdzeni, które powoli zaczynają wyrastać się w głąb skóry powodując ucisk oraz dyskomfort.

W takich sytuacjach konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza, który z łatwością usunie każdy rodzaj odcisków nawet tych znajdujących się w trudno dostępnych miejscach na przykład pod paznokciami. Usunięcie odcisków wiąże się z niemal natychmiastowym redukcją dyskomfortu oraz możliwością powrotu do codziennej aktywności.

 

Gdzie można wykonać usunięcie odcisku? Jak wygląda zabieg?

Decydując się na usunięcie odcisku można ów zabieg wykonać zarówno prywatnie lub w ramach NFZ. W przypadku chęci skorzystania z drugiej opcji koniecznie należy posiadać skierowanie, które może wystawić lekarz rodzinny oraz lekarz innej specjalności, który posiada podpisany kontrakt z NFZ. Można również zdecydować się na wybranie prywatnego lekarza, który samodzielnie usunięte odciski.

Koszty związane z zabiegiem wahają się w granicach od 40 do 100 zł w zależności od miasta, w którym znajduje się placówka, regionu Polski czy samego prestiżu udanego ośrodka. Obecnie na rynku możemy skorzystać z różnorodnych gabinet podologicznych, których lekarze są w stanie wykonać zabieg. Warto również wiedzieć, że usuwaniem odcisków zajmują się również niektóre salony kosmetyczne, jednak w niektórych przypadkach, gdy nagniotki są duże czy zwiększają swoją rozmiary koniecznie należy zdecydować się na bardziej profesjonalną obsługę i wyprać wizytę u lekarza.

U niektórych osób ulgę mogą przynieść domowe sposoby jednak nie będą one wystarczająco skuteczne w przypadku rozległych odcisków, które przez długi czas pozostawały nieleczone.

Zabieg usuwania odcisków jest przeważnie całkowicie bezbolesny jednak niekiedy możliwe jest wykorzystanie znieczulenia miejscowego. Osoba poddająca się wycinanie odcisków tuż po zabiegu może z powodzeniem samodzielnie wrócić do domu. Do usuwania odcisków specjalista wykorzystuje różnego rodzaju narzędzia przystosowane do tego typu czynności, a dodatkowo może wspomóc się różnymi frezarkami, dłutkami czy skalpelami.

Stopy

 

Jak zapobiegać tworzeniu się odcisków? Jakie domowe sposoby mogą okazać się przydatne?

Warto zapobiegać tworzeniu się odcisków gdyż ich usuwanie może być czasochłonne, problematycznej i kosztowne. W pierwszej kolejności należy zadbać przede wszystkim o odpowiednio dobrane obuwie, gdyż to właśnie ono jest sprawcą większości pojawiających się bolesnych odcisków. Aby zapobiec pojawianiu się nagniotków koniecznie należy zadbać również o codzienną pielęgnacji stóp.

Regularne usuwanie zrogowaciałego naskórka oraz wykorzystywanie zmiękczających kremów do stóp z pewnością spowoduje, że pojawienie się odcisków będzie mniej prawdopodobne. Warto w tym celu zastosować regularne peelingi stóp a po kąpieli dokładnie wycierać je z nadmiaru wody.

Koniecznie należy także zakupić wygodne wkładki do butów, które będą amortyzowały nierównomierne uciski podczas chodzenia. W przypadku pojawienia się delikatnych odcisków warto spróbować domowych metod, które bardzo często okazują się skuteczne.

Pomocne mogą okazać się okłady z aloesu lub z czosnku i cebuli, które następnie należy zabezpieczyć plastrem i pozostawić na noc. Możemy również zakupić w aptekach różnorodne płyny, żele i plastry żelowe, które pomogą nam pozbycie się problemu zanim przybierze od na sile. Zminimalizujemy ból i szybko pozbędziemy się bolesnych otarć.

Dzięki szybkiej interwencji sprawimy, że perspektywa pojawienia się nagniotków zostanie zminimalizowana, a my sami będziemy mogli cieszyć się pięknymi stopami.

June 27th, 2018 by