Objawy odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Objawy odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Nie tylko samo stosowanie tabletek nastręcza czasem pewnych kłopotów, lecz także ich odstawienie. Warto wiedzieć, że odstawienie pigułek powinno być krokiem świadomym i przemyślanym, a w niektórych przypadkach również kontrolowanym przez lekarza. W jakich przypadkach odstawienie pigułek jest konieczne? Jak przebiega ten proces i czego można się spodziewać?

Najczęstsze objawy odstawienia pigułek antykoncepcyjnych

Częste jest przybieranie na wadze, pogorszenie się kondycji włosów, a także pojawienie się zaburzenia miesiączkowania. Jest tak ze względu na to, że w wyniku długotrwałego stosowania, organizm przyzwyczaja się do otrzymywania określonej dawki wybranych hormonów o stałej porze, a gdy ich zabraknie, dochodzi do rozregulowania. Organizm potrzebuje czasu na powrót do własnego rytmu. Pamiętajmy jednak, że jest to sprawa mocno indywidualna. Zdarzają się przypadki, w których już w bardzo krótkim czasie po odstawieniu układ hormonalny wraca do normy,  sam czas regeneracji nie przejawia się w sposób szczególnie dokuczliwy, a niekiedy potrzeba nawet do pół roku, by gospodarka hormonalna uległa ustabilizowaniu.

Co z płodnością? Najczęstszym powodem dobrowolnego odstawienia antykoncepcji jest chęć posiadania dziecka. Tu sytuacja jest dokładnie taka sama. Czasem zajście w ciążę jest możliwe już w ciągu kilku dni od odstawienia, na ogół jednak potrzeba na to więcej czasu. Oprócz jednak planowanego zakładania rodziny istnieją sytuacje, w których odstawienie tabletek nie jest dobrowolne, a konieczne.

Kiedy trzeba odstawić tabletki?

W pierwszej kolejności zawsze wtedy, gdy ich stosowanie wywołuje poważne skutki uboczne. Szczególnie niepokojące są:

  • – nagłe pogorszenie wzroku,
  • – bardzo silny ból głowy,
  • – silne bóle nóg w połączeniu z obrzękami i zaczerwieniami,
  • – silne bóle brzucha.

Do lekarza w celu odstawienia metody antykoncepcyjnej udajemy się zawsze, gdy tylko jakiekolwiek zauważone objawy uznamy za wyjątkowo niepokojące.

Innym przypadkiem jest zdiagnozowanie choroby nowotworowej, cukrzycy, zakrzepicy żylnej, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek i wiele innych chorób. Ponadto substancje aktywne, stosowane w pigułkach antykoncepcyjnych często wchodzą w interakcje z lekami o działaniu przeciwwirusowym oraz przeciwgrzybiczym, a także  środkami na depresję. Antykoncepcja nie powinna być stosowana również przez kobiety palące, z uwagi na znaczny wzrost ryzyka powstawania zakrzepów.

Czego można się spodziewać po odstawieniu pigułek?

W ciągu kilku dni może pojawić się krwawienie, które może potrwać przez ok. 3-4 dni i może przybrać formę plamienia. Nie jest to jeszcze prawdziwa miesiączka, ta pojawi się najprędzej w kolejnym cyklu, może też nie pojawiać się nawet przez pół roku. Plamienie jest oznaką powolnego stabilizowania się układu hormonalnego po odstawieniu antykoncepcji i jest nazywane krwawieniem z odstawienia. Czasem pojawia się trądzik, mogą też powrócić bolesne miesiączki, jeśli był z takimi problem przed zażywaniem antykoncepcji. Mogą pojawić się wahania nastroju, zmianie ulega również czasem wielkość piersi.

Warto jednak wiedzieć o tym, że czasem pojawiają się również pozytywne zmiany, takie jak zwiększony poziom libido, poprawa poziomu nawilżenia pochwy oraz ustąpienie bólów migrenowych. Nierzadko dochodzi też do spadku wagi.

Odstawienie pigułek a miesiączka

Jak już była o tym mowa, prawdziwa miesiączka powraca najwcześniej w kolejnym cyklu. Jednak jej brak może trwać nawet do pół roku i niekoniecznie będzie to czymś niepokojącym. Miesiączki, jeśli powrócą, mogą być na początku nieregularne. Wszystko to wynika z konieczności ustalenia własnego rytmu funkcjonowania układu hormonalnego, który został znacznie zmieniony przez ingerencję hormonów syntetycznych. Warto wiedzieć też o tym, że brak miesiączki może być objawem ciąży. Najlepiej jednak dla organizmu będzie, jeśli o zajście w nią będziemy starać się dopiero kilka miesięcy po odstawieniu pigułek, by dać organizmowi czas na pełną regenerację. W międzyczasie warto rozważyć stosowanie prezerwatyw.

Odstawianie antykoncepcji to dla organizmu szczególny czas. Zachodzą w nim zmiany, na które musimy być przygotowane, by wiedzieć, jakie objawy są oznaką powrotu do normy, a jakie z kolei wymagają interwencji lekarskiej. Szukasz miejsca na rzetelną konsultację bez wychodzenia z domu? Naprzeciw Twoim potrzebom wychodzi Zdalna Przychodnia, w której możesz zamówić godzinną konsultację online, którą możesz wygodnie odbyć we własnym pokoju. To wyjątkowo komfortowe rozwiązanie, z którego korzysta dziś coraz więcej osób.

October 2nd, 2020 by